Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Smartfon OFF. Teatr ON - kampania edykacyjna

powrót
Smartfon OFF. Teatr ON - kampania edykacyjna

Aktor na scenie jest organizmem "podłączonym do wysokiego napięcia", więc widzi i słyszy wszystko z potrójną mocą.- Michał Żebrowski, Dyrektor Naczelny Teatru 6.piętro. Kampania SMARTFON OFF. TEATR ON. powstała z troski zarówno o Aktora na scenie, jak i o Widza na widowni. Ma nagłośnić istotną kwestię społeczną, jaką jest nagminne korzystanie ze smartfonów w teatrze podczas spektakli. A czy ty korzystasz z telefonu w teatrze?

Smartfon stał się nieodłącznym elementem naszego życia, w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Używanie smartfona dla niektórych stało się jak nałóg, a wiele osób wręcz nie potrafi się powstrzymać, by przez jakiś czas do niego nie zerkać. Czasem zapominamy, lub nie chcemy go wyłączyć...

DLACZEGO POWSTAŁA KAMPANIA:
Dźwięki telefonu, wibracje, światło ekranu, odbieranie połączeń, sprawdzanie wiadomości, godziny, robienie zdjęć aktorom podczas spektaklu - każda z tych form korzystania ze smartfona w Teatrze rozprasza aktorów na scenie, przeszkadza innym widzom, ale również wpływa negatywnie na własny odbiór przedstawienia.

CEL KAMPANII:
Kampania powstała po to, by uzmysłowić Widzom i Widzkom jak ważne jest wyłączenie telefonów w Teatrze i nie korzystanie z nich podczas spektakli.
Kampania ma zwrócić uwagę na niekorzystny wpływ dźwięków z widowni i świateł ekranów telefonów na Aktorów oraz innych widzów oraz podkreślić, że skuteczne "odłączenie się" od świata zewnętrznego jest niezbędne, by poczuć chemię wspólnego przeżycia wytwarzaną przez dialog Sceny i Widowni - tu i teraz.
Niech Teatr znów będzie miejscem, gdzie poczujemy przynależność do kreatywnej wspólnoty, miejscem gdzie spotykamy się z Kulturą. Miejscem bez smartfona.

W nagraniach video wzięli udział znani i popularni aktorzy, których możemy zobaczyć w spektaklach w Teatrze 6.piętro: Joanna Liszowska, Adriana Kalska, Barbara Kurdej-Szatan, Pola Gonciarz, Michał Żebrowski, Mateusz Damięcki, Cezary Pazura, Cezary Żak, Mikołaj Roznerski, Piotr Głowacki czy Rafał Królikowski.

EKSPERCI:
Teatr 6.piętro zaprosił do Kampanii Ekspertów, którzy ze skutkami (i przyczynami) nałogowego korzystania ze smartfonów spotykają się w swojej codziennej pracy:

Dr Andrzej Silczuk - lekarz specjalista psychiatra, wykładowca uniwersytecki, ekspert zdrowia publicznego w dziedzinie psychiatrii i uzależnień - opowiada o tym co dzieje się w naszym mózgu gdy jesteśmy „tu i teraz”, a jakie mogą być skutki korzystania lub nawet zerkania na telefon w trakcie spektaklu.

Tomasz Lipowski - nauczyciel medytacji, pomaga odnaleźć spokój i zrozumieć naturę rzeczy. Uważność studiował wśród buddyjskich mnichów w świątyni Wat Tam Wua w Tajlandii - pokazuje jak się odłączyć od nadmiaru bodźców (w tym od tych generowanych przez smartfon) oraz dzieli się praktycznymi radami jak czerpać radość z bycia „tu i teraz” w teatrze.

STATYSTYKA:
TEATRY A TELEFONY KOMÓRKOWE W POLSCE
W Polsce jest 892 teatrów o różnym statusie, charakterze i podległości organizacyjnej (sezon 2019/2020). W tym sezonie odbyło się 1118 premier, zagrano 26 843 spektakli, które obejrzało 4 257 125 widzów . Wg badań CBOS opublikowanych w październiku 2021 aż 96% dorosłych Polek i Polaków korzysta z telefonów komórkowych, z czego zdecydowana większość (78%) używa smartfonów.

Wynika z tego, że na każdym spektaklu teatralnym ta zdecydowana większość publiczności ma przy sobie smartfona. Nam zależy na tym, by te smartfony przez czas trwania przedstawienia były wyłączone.

Zapraszamy instytucje teatralne w całej Polsce do wzięcia w niej udziału.
Więcej informacji na stronie: www.buntmaszyn.teatr6pietro.pl

Czy Ty lub Twoja instytucja chce się przyłączyć do Kampanii? Napisz na mail:
marketing@teatr6pietro.pl 

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi