Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Śnieg - PREMIERA w Narodowym

powrót
Śnieg - PREMIERA w Narodowym

12 marca 2021 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu wg sztuki Stanisława Przybyszewskiego pt. "Śnieg". Występują: Dominika Kluźniak, Patrycja Soliman, Marta Wągrocka, Henryk Simon i Oskar Hamerski.

„Śnieg przyprószył wszystkie wspomnienia.
Ból, walkę, cierpienie. Ale jeśli śnieg zniknie...”
(Stanisław Przybyszewski, Śnieg)


W realistyczno-symbolicznym dramacie Stanisława Przybyszewskiego sprzeczności, które targają bohaterami, stają się parabolą odwiecznej ludzkiej tęsknoty za spełnieniem.

Przyjazd Ewy, dawnej miłości Tadeusza, burzy spokój jego małżeństwa z Bronką. Czy to, co wyparte, musi się w końcu ujawnić? Czy wielkie uczucie jest słabością, czy przejawem siły? Co każe nam niszczyć naszych bliskich, własne ułożone życie, samych siebie?

Inscenizację Śniegu przygotowała Anna Gryszkówna – Aktorka Teatru Narodowego i reżyserka, która od 2016 roku realizowała spektakle w teatrach Polsce, m.in. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze im. Solskiego w Tarnowie, Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Śnieg jest jej reżyserskim debiutem na narodowej scenie. Premierę zaplanowano na 12 marca na scenie Studio.

W przedstawieniu zobaczymy Dominikę Kluźniak w roli Bronki, Patrycję Soliman jako Ewę, Martę Wągrocką grającą Siostrę/ Makrynę. Oskar Hamerski wcieli się w postać Tadeusza, a Kazimierza zagra Henryk Simon.

W spektaklu wykorzystano fragmenty Księgi Koheleta w przekładzie Władysława Karbowicza oraz Metamorfoz albo Złotego osła Apulejusza w przekładzie Edwina Jędrkiewicza.

Twórcy dziękują Annie Szulc-Rudzińskiej za wsparcie pracy nad przedstawieniem swoją wiedzą psychologiczną związaną ze zrozumieniem i poznaniem tożsamości postaci, ich nieświadomych konfliktów i charakterystyki relacji.

Plakat przedstawienia Śnieg. Fot. Maciej Landsberg, projekt: Elipsy; Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi