Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Spektakl z okazji Bra Day 2018

powrót
Spektakl z okazji Bra Day 2018

Teatr Powszechny w Łodzi – zgodnie z ideą „Teatru blisko ludzi” – podjął współpracę z organizatorami łódzkich obchodów BraDay (Breast Reconstruction Awareness Day), zwanego w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi. Trwają próby wspólnego projektu artystycznego, a ich efekt będzie można zobaczyć 19 października w Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi podczas Łódź Young Fashion.

BraDay to idea ogólnoświatowa, mająca na celu edukację i promowanie zabiegów rekonstrukcji piersi po mastektomii. Zapoczątkowana w 2011 roku w Kanadzie akcja ma na celu upowszechnienie wiedzy o metodach rekonstrukcji piersi, traktowanej jako integralna część leczenia kobiet chorych na raka piersi. Od 2015 roku również w Polsce organizowane są obchody BraDay, które w Łodzi przygotowują wspólnie Szpital im. Kopernika w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Fundację Pełną Piersią na Rzecz Rozwoju Rekonstrukcji Piersi. Ich głównym punktem jest uroczysta Gala, która od ubiegłego roku stanowi część Łódź Young Fashion.

W w tym roku organizatorzy zaprosili dyrektor Ewę Pilawską i Teatr Powszechny do współpracy przy nim i przygotowania finału tegorocznej gali. W sierpniu na Małej Scenie odbyła się sesja fotograficzna, w której modelkami były kobiety z doświadczeniem choroby nowotworowej piersi. Fotografie, które wówczas powstały prezentowane będą podczas tegorocznej edycji BRA Day. Natomiast teatralna impresja przygotowana wspólnie przez aktorów łódzkiego Powszechnego i podopieczne Fundacji stanowić będzie – jak mówią jej organizatorki – „wisienkę na torcie” finałowego wieczoru.

W minionym tygodniu na Małej Scenie Teatru odbyło się pierwsze spotkanie twórców i realizatorów spektaklu oraz głównych bohaterek gali, czyli pacjentek, które wygrały walkę z chorobą (bądź wciąż walczą). Pomysłodawczynią teatralnej impresji, którą przygotują one wspólnie z aktorami naszego teatru, jest Ewa Pilawska, która do jej realizacji zaprosiła reżysera Jakuba Przebindowskiego i scenografa Wojciecha Stefaniaka. Jak podkreśla, prowadząc teatr komediowy i będąc pomysłodawczynią Polskie Centrum Komedii w naturalny sposób wyszła w tym w projekcie z koncepcji terapii śmiechem i jego zbawiennego wpływu na człowieka. W projekcie nie chodzi bowiem o to, by Panie odegrały narzucone im role, lecz o to, aby w wyniku wspólnych spotkań i improwizacji z zawodowymi aktorami powstała impresja, będąca ładunkiem dobrej energii i śmiechu. Z kolei Jakub Przebindowski zwraca uwagę, że chciałby, aby przygotowywana miniatura teatralna stanowiła emanację hasła „viva la vida!”, będącego pochwałą życia i wyrazem radości, pozwalającej oderwać się nam od codzienności. Dlatego też punkt wyjścia do prac nad projektem stanowi pytanie, co nas śmieszy?

Szczegóły:
Pomysł i koncepcja: Ewa Pilawska
Opieka reżyserska: Jakub Przebindowski
Obsada: Małgorzata Gożdzik, Marta Jarczewska, Karolina Krawczyńska, Filip Jacak, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik oraz kobiety, które wygrały walkę (bądź wciąż walczą) z rakiem piersi

PREMIERA: 19 października 2018 r. w Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi podczas Łódź Young Fashion

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi