Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Spiskowcy - Zygmunta Hübnera, Teatr Telewizji 7.11

powrót
Spiskowcy - Zygmunta Hübnera, Teatr Telewizji 7.11
Teatr Telewizji przedstawia

7 listopada 207 r. zapraszamy do Teatru Telewizji na spektakl "Spiskowcy", adaptację powieści Josepha Conrada w reżyserii Zygmunta Hübnera. Spektakl należący do Złotej Setki Teatru Telewizji. Występują: Jerzy Zelnik, Joanna Żółkowska, Franciszek Pieczka, Krzysztof Pieczyński.

Telewizyjna wersja interesującego spektaklu w Teatrze Powszechnym (premiera 1980) w Warszawie, obecnie noszącego imię wybitnego reżysera i dyrektora Zygmunta Hübnera. W przedstawieniu teatralnym zagrał swą ostatnią rolę zmarły w1980 roku Leszek Herdegen.

Jest to sceniczna adaptacja powieści Josepha Conrada „W oczach Zachodu”, stanowiącej wnikliwe i bardzo krytyczne studium moralnej i społecznej odpowiedzialności tych, którzy mienią się przywódcami rewolucji, za los społeczeństw i jednostek uwikłanych w historię.

Dla ludzi Zachodu rosyjscy „spiskowcy” z końca XIX wieku są gromadą skłóconych między sobą dyletantów, anarchistów bądź terrorystów gotowych na wszystko, byle zwrócić oczy świata na siebie i swoim zapewnić władzę i pozycję. Ludzie prości i uczciwi zawsze są ofiarami rewolucji, bowiem istotą rewolucji zwycięskiej są zawiedzione nadzieje i wykoślawione ideały. Tak ocenia sytuację zachodni intelektualista – „gdyby dzisiejsi rewolucjoniści doszli do władzy, stworzyliby dyktaturę gorszą niż ta, z którą walczą”.

Profesor, bacznie śledzący doniesienia z Rosji i poczynania rosyjskiej emigracji politycznej w Szwajcarii, pragnie pomóc swojej studentce, mieszkającej w Genewie Natalii Haldin, w wyjaśnieniu tajemnicy śmierci jej brata. Wiktor, student petersburskiej uczelni, dokonał zamachu na ministra policji, po czym w dziwnych okolicznościach został aresztowany i stracony. Wiele wskazuje na to, że trafił w ręce policji wskutek głupoty lub zdrady któregoś ze współtowarzyszy. Natalia próbuje nawiązać kontakt ze środowiskiem rewolucyjnym, chce zwłaszcza poznać przybyłego niedawno z Petersburga Razumowa, któremu przypisuje się współudział w zamachu.

Pochmurny, zamknięty w sobie, otoczony aurą tajemniczości i bohaterstwa Kirył Sidorowicz Razumow nie dementuje pogłosek, że Haldina zdradził chłop trudniący się wynajmowaniem koni, Ziemianicz, który po aresztowaniu zamachowca powiesił się, zapewne z powodu wyrzutów sumienia. Dopiero spotkanie z Natalią, naiwną entuzjastką, szczerą i ufną jak dziecko, odmienia jego spojrzenie na świat. Razumow decyduje się wyznać prawdę. Nienawidził Haldina za podsycanie fałszywej, rewolucyjnej idei, brzydził się jego czynem. Wydał urzędnikom carskiej policji kolegę święcie przekonany, że jest to jego patriotyczny i obywatelski obowiązek. Później nie mógł się już wycofać. Dramatyczna spowiedź zdrajcy nie przynosi mu ukojenia ani nawrócenia. Razumow wie, że jest skazany na zgubę. Składa swój los w ręce dziewczyny, a potem – spiskowców.

Szczegóły:
Autor: Joseph Conrad
Przekład: Wit Tarnawski
Adaptacja: Zygmunt Hübner, Michał Komar
Reżyseria: Zygmunt Hübner
Scenografia: Jan Banucha
Muzyka: Stanisław Radwan
Realizacja TV: Barbara Borys-Damięcka
Obsada: Jerzy Zelnik (Kirył Sidorowicz Razumow), Krzysztof Pieczyński (Haldin), Joanna Żółkowska (Natalia Haldin), Aniela Świderska (Matka Haldina), Gustaw Lutkiewicz (Piotr Iwanowicz), Ewa Dałkowska (Sofia Antonowna), Franciszek Pieczka (Nikita), Ryszard Żuromski (Laspara), Andrzej Wykrętowicz (Spiskowiec I), Ryszard Faron (Spiskowiec II), Andrzej Piszczatowski (Spiskowiec III), Wiesława Mazurkiewicz (Madame de Staar), Anna Mozolanka (Tekla), Andrzej Szalawski (Książę), Bronisław Pawlik (Generał), Bolesław Smela (Mikulin), Andrzej Grąziewicz (Urzędnik), Maciej Góraj (Student), Izabela Wilczyńska (Dozorczyni), Zygmunt Hübner (Profesor), Marek Skup (Dziennikarz I), Marek Gorzkowski (Dziennikarz II), Edmund Karwański (Szynkarz), Marek Gorzkowski (Sekretarz księcia)
PREMIERA 09.02.1987

Emisja: 7.11.2017, TVP Kultura, godz. 20:20

komentarze
comments powered by Disqus
aktualności

więcej

partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi