Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Srebrny glob premiera w Bydgoszczy

powrót
Srebrny glob premiera w Bydgoszczy

Majowy afisz Teatru Polskiego w Bydgoszczy zamknie premiera spektaklu „Srebrny glob” w reżyserii Michała Buszewicza. Tekst sceniczny autorstwa Buszewicza oparty został na motywach powieści fantastyczno-naukowej Jerzego Żuławskiego "Na srebrnym globie. Rękopis z księżyca", będącej pierwszą z części "Trylogii księżycowej". Premiera 27 maja 2022 r.

Jerzy Żuławski w swojej młodopolskiej fantazji z 1902 roku opowiada o wyprawie na księżyc pięciu śmiałków, umieszczonych w pocisku-kapsule kosmicznej. Spodziewają się oni dotrzeć na niewidoczną stronę księżyca i stworzyć tam świat lepszy niż ziemski. Odcięci od łączności z ojczystą planetą i pozostawieni sami sobie dają początek plemieniu księżycowemu dalekiemu od ich marzeń.
„Srebrny glob" przymierza się do wielkich narracji o zdobywcach, zwycięzcach i zbawicielach. Opowiada o próbach odcięcia się od ziemskich błędów i mimowolnym ich powtarzaniu. Przeciwstawia im narrację o chęciach, próbach i nieporadnościach, które swoje słabości próbują maskować wielkimi gestami.

Premiera spektaklu „Srebrny glob” w reżyserii Michała Buszewicza odbędzie się 27 maja (piątek) o godz. 19.00 w pawilonie przy ul. Gdańskiej 47a, pokazy popremierowe zaplanowane zostały na 28 maja (sobota), godz. 19.00 oraz 29 maja (niedziela), godz. 19.00. Spektakl powróci także przed przerwą wakacyjną - 24, 25 oraz 26 czerwca, również o godz. 19.00.
Na deskach Teatru Polskiego, w rolach uczestników wyprawy, pojawią się aktorzy TPB - Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Karol Franek Nowiński, Emila Piech, Michalina Rodak, Michał Surówka, Jakub Ulewicz oraz Małgorzata Witkowska, a w niepokojący nastrój wprowadzi muzyka jednej z najbardziej wyrazistych współczesnych polskich kompozytorek - Aleksandry Gryki oraz reżyseria światła i scenografia Katarzyny Borkowskiej. Wśród twórców bydgoskiej produkcji znaleźli się także Michał Dobrucki (kostiumy, wideo) oraz Adam Pakieła (inspicjent).

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi