Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Stańczyk. Musical - premiera w Chorzowie

powrót
Stańczyk. Musical - premiera w Chorzowie
"Stańczyk. Musical", reż. Ewelina Marciniak, Teatr Rozrywki

Teatr Rozrywki w Chorzowie przygotowuje ostatnią premierę na Dużej Scenie w tym sezonie. Będzie to "Stańczyk. Musical" w reż. Eweliny Marciniak, który będzie można oglądać już od 13 czerwca 2018r.

Stańczyk to muzyczna wycieczka do XVI wieku.
Dlaczego akurat tam?
Żeby spróbować przyjrzeć się temu, co lubimy do dziś opisywać jako najwspanialszy okres w dziejach Polski. Zmierzyć się z mitem „złotego wieku”. Podrapać w historyczne opakowanie i zobaczyć, co wyjdzie spod spodu.

Stańczyk to, tym samym, opowiadana z perspektywy krakowskiego zamczyska historia naszych dawnych władców: Zygmunta Starego, Bony Sforzy i Zygmunta II Augusta. Historia ich zmagań, marzeń, planów i słabości. A także historia towarzyszącej im dziwnej postaci błazna.
Pamiętamy go z obrazu Matejki – smutny, zamyślony mędrzec, symbol patriotów, patron zatroskanych o ojczyznę. Przypisujemy mu wiele znaczeń, choć wiemy o nim w gruncie rzeczy bardzo mało. Wymyśliliśmy go sobie, nie wiedząc do końca, kim był i jaką pełnił rolę. Jedno wiemy jednak na pewno: jest wcieleniem nieomal anarchistycznej tradycji, w ramach której za patriotyczne uchodzi przede wszystkim to, co skierowane przeciwko władzy. Każdej władzy. I może dlatego warto go dziś znowu przywrócić do życia.

Stańczyk. Musical
Teatr Rozrywki w Chorzowie, Duża Scena
premiera: 13 czerwca 2018r.

tekst: Jan Czapliński
kompozycja piosenek: Maja Kleszcz, Wojciech Krzak
muzyka ilustracyjna: Wojciech Urbański
reżyseria: Ewelina Marciniak
choreografia: Agnieszka Kryst
konsultacje muzyczne: Ewa Kaim
scenografia: Piotr Choromański
współpraca scenograficzna: Grzegorz Layer
kostiumy: Natalia Mleczak
reżyseria świateł, projekcje: Jakub Lech
orkiestracje: Jacek Kita

asystent reżysera: Estera Sławińska-Dziurosz
asystent choreografa: Natalia Gajewska
asystent kostiumografa: Magdalena Wiluś

inspicjent: Beata Jabłońska-Rakoczy

Obsada: Grzegorz Dowgiałło (gościnnie), Artur Święs, Alona Szostak, Hubert Waljewski, Mirosława Żak (gościnnie), Dominika Guzek, Wioletta Białk, Estera Sławińska-Dziurosz, Izabella Malik, Katarzyna Hołub, Małgorzata Witkowska (gościnnie), Daniel Cebula-Orynicz, Dominik Koralewski, Dominik Koralewski jako Bona, Barbara Ducka jako Zygmunt Stary, Zuzanna Marszał jako Zygmunt August, Daniel Cebula-Orynicz jako Elżbieta Habsburżanka, Rostyslav Tkachuk jako Barbara Radziwiłłówna oraz:Barbara Ducka, Natalia Gajewska (gościnnie), Edyta Krawczyk, Zuzanna Marszał, Sebastian Chwastecki, Krzysztof Czubaszek, Daniel Szefler, Rostyslav Tkachuk i zespół muzyczny Teatru Rozrywki pod dyrekcją Mateusza Walacha

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi