Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Startuje 3 edycja AURORY

powrót
Startuje 3 edycja AURORY

Teatr Polski w Bydgoszczy otwiera nabór do trzeciej edycji międzynarodowego konkursu dla dramatopisarzy i dramatopisarek. Teksty można przesyłać do 16. kwietnia. Finał konkursu odbędzie się w październiku podczas XXII edycji Festiwalu Prapremier. Na zwycięzcę AURORY 2023 czeka nagroda wysokości 50 tys. złotych!

AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy przyznawana jest od 2021 roku ze wybitny dramat współczesny. Konkurs kierowany jest do dramatopisarzy dramatopisarek z krajów Centralnej i Wschodniej Europy, Bałkanów, Kaukazu i Azji Centralnej. Celem organizatorów jest wspieranie twórczości, poszukiwanie nowego języka teatralnego i wyłonienie najciekawszych tekstów, które podejmują̨ tematy istotne dla współczesności, zmuszają̨ do refleksji, pogłębiają̨ wiedzę o świecie innych kultur.

„Od początku naszej dyrekcji w Teatrze Polskim w Bydgoszczy wiedzieliśmy, że to na wschodzie będziemy poszukiwać inspiracji. Kraje AURORY to obszar, na którym w sposób bardzo wyraźny i wielopłaszczyznowy dokonuje się proces dekolonizacji, zmiany perspektyw, wektorów i sposobów postrzegania. Próbujemy spojrzeć na naszą współczesność z perspektywy regionu, aby lepiej zrozumieć źródła i mechanizmy kryzysów, z którymi mamy do czynienia. AURORA daje nam wyjątkową możliwość wglądu nie tylko w nowe estetyki teatralne, ale przede wszystkim inne tematy i perspektywy prezentowane przez autorów i autorki. Po inwazji Rosji na Ukrainę, to właśnie Polska staje się swojego rodzaju kulturalnym centrum, jest miejscem spotkań artystów i artystek ze wschodu i zachodu, znów – po wielu latach monolitu - stajemy się kulturowym, międzynarodowym tyglem. To bardzo ciekawy i twórczy moment.” - mówi Julia Holewińska, zastępczyni dyrektora ds. programowych Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

W tym roku konkurs kierowany jest do autorów i autorek z następujących krajów: Polska, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Gruzja, Armenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Albania, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Rumunia, Macedonia, Słowenia, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Azerbejdżan, Turkmenistan. W związku z trwającą wojną, tak jak w ubiegłym roku, organizatorzy utrzymali formalne wykluczenie z konkursu autorów reprezentujących Rosję.

„Powołując AURORĘ chcieliśmy przede wszystkim stworzyć platformę wymiany artystycznej, dzięki której możliwa będzie promocja współczesnej dramaturgii i jej twórców. Konkurs, który organizujemy w ramach Festiwalu Prapremier, bodaj najważniejszej imprezy teatralnej w regionie, miał mieć wymiar przede wszystkim artystyczny. Rzeczywistość, w której funkcjonujemy od 24. lutego sprawiła, że AURORA zyskała dodatkowy aspekt – ludzki. Ogromnie cieszy nas, że możemy towarzyszyć finalistkom i finalistom poprzednich edycji w ich rozwoju, być świadkami tego, jak ich twórczość zyskuje coraz większe uznanie na całym świecie.” - mówi Wojciech Faruga, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy i dyrektor artystyczny Festiwalu Prapremier.

W poprzednich edycjach konkursu nagroda AURORA trafiła do białoruskiego autora i reżysera Mikity Ilyinchyka (2021) oraz do rumuńskiej dramatopisarki Elise Wilk (2022). Laureat pierwszej edycji w ubiegłym roku wrócił do Bydgoszczy, by wspólnie z zespołem Teatru Polskiego przygotować swój najnowszy spektakl „F***ing in Brussels”. Finałowy tekst Mikity - “Dark room” - w formie czytania zaprezentowany był podczas festiwalu Boska Komedia w Krakowie w 2021 roku, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w 2022 roku oraz w Akademii Teatralnej w Monachium. Obecnie pracuje nad dramaturgią do opery „Maria de Buenos Aires“, którą w Teatrze Wielkim w Warszawie wyreżyseruje Wojciech Faruga. Wkrótce odbędzie się także premiera „Trylogii z Donbasu” Leny Laguszonkowej, finalistki z 2021 roku (premiera planowana jest w TR Warszawa w kwietniu 2023). W ubiegłym roku Laguszonkowa odebrała European Drama Award – najważniejszą nagrodę przyznawaną dla Europejskiego Młodego Dramaturga, a jej finałowy tekst - „Matka Gorkiego“ - był wystawiony na scenie Schauspiel Stuttgart. Czytania jej konkursowego tekstu odbyły się również w Gdańsku, Katowicach i Krakowie.

Edycja 2023
Utwory do konkursu można przesyłać w jednym z czterech języków: angielskim, polskim, rosyjskim lub ukraińskim. W pierwszym etapie Jury wybierze pięć tekstów finałowych, które zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych podczas Festiwalu Prapremier w październiku 2023 roku. W finale Kapituła wybierze zwycięski tekst i przyzna AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50 tys. zł.

Nabór tekstów trwa do 16. kwietnia. Utwory wraz ze zgłoszeniem należy przesłać na adres aurora@teatrpolski.pl do godziny 23.59 czasu polskiego.

Regulamin konkursu, karta zgłoszeniowa oraz informacje w języku polskim, angielskim i rosyjskim dostępne są na stronie www.auroraaward.pl.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi