Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Studio przygotwuje EMPUZJON

powrót
Studio przygotwuje EMPUZJON

Dział Edukacji STUDIO wraz z Grupą Performatywne Chłopaki zaprasza na pierwsze spotkania w kręgach, które zapowiadają nadchodzącą prapremierę spektaklu „Empuzjon” w reż. Roberta Talarczyka - prapremiera: 12 maja, Teatr Śląski premiera warszawska: 19 maja, STUDIO; premiera wrocławska: 23 czerwca, Instytut Grotowskiego.

Olga Tokarczuk w pierwszej po Literackim Noblu powieści „uderza” w znane nam podziały na to co męskie i kobiece. Autorka próbuje wejść z osobami czytającymi w dialog i skierować ich na nowy tor poszukiwań własnej tożsamości. Na pierwszym spotkaniu „Krąg osób” porozmawiamy o doświadczeniu bycia kobietą, mężczyzną, osobą (cis, trans, hetero i niehetero). Spojrzymy z uwagą na napięcia i potencjały związane z binarnym podziałem na płcie w patriarchalnym świecie (21 kwietnia). Natomiast 25 kwietnia „Krąg męski”, który zmierzy się z poszukiwaniem tożsamości przez współczesnych mężczyzn. Obowiązują zapisy: kregi@teatrstudio.pl.

W programie edukacyjnym STUDIO również: „Dzikie ciała” z Martą Ziółek z transową muzyką na żywo daisy cutter (3 kwietnia), międzypokoleniowe spotkanie Lotnej Ekipy Teatralnej (18 kwietnia), oprowadzanie kuratorskie po indywidualnej wystawie Zuzanny Hertzberg w ramach Tygodnia Solidarności Pokoleń (26 kwietnia) i spacer po zakamarkach STUDIO w ramach Tygodnia Międzypokoleniowego (27 kwietnia).

W repertuarze STUDIO:

- spektakl „Wyspa Jadłonomia” realizowany przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską we współpracy z Janem Czaplińskim i inspirowany książkami Marty Dymek o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji (1-2, 4 kwietnia),

- przed nami trzy transmisje z nowojorskiej sceny The Metropolitan Opera na Dużej Scenie STUDIO. Powrót dwóch produkcji Roberta Carsena: „Falstaff” Giuseppe Verdiego z barytonem Michaelem Vollem w roli głównej (1 kwietnia) i „Der Rosenkavalier/ Kawaler srebrnej róży)” Richarda Straussa, w której zachwycą nas m.in. sopranistka Lise Davidsen i mezzosopranistka Isabel Leonard (15 kwietnia). Ostatnia sobota kwietnia to pokaz „Champion/Czempion” Terence’a Blancharda. Kompozytor i jazzowy trębacz powraca z nową inscenizacją do MET po sukcesie „Fire Shut Up in My Bones/ W moich kościach ogień” (29 kwietnia),

- „Powrót Tamary” z Sonią Roszczuk w tytułowej roli i gościnnym udziałem Jana Peszka jest opowieścią o narodzinach faszyzmu. Reżyser Cezary Tomaszewski wraca do jednego z najbardziej legendarnych przedstawień w historii Teatru Studio, wystawionej oryginalnie w 1990 roku „Tamary” (11 – 13 kwietnia),

- cztery monodramy z charyzmatycznymi osobowościami: sit-up „Hamer” z Karoliną Hamer w reż. Justyny Sobczyk (11-12 kwietnia), Ewa Błaszczyk w „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (19 kwietnia), Robert Talarczyk w dramacie „Byk” Szczepana Twardocha

(22-23 kwietnia) oraz mistrzyni słowa, Irena Jun w „Matce Makrynie” (25-26 kwietna),

- po raz pierwszy w tym sezonie autorski projekt, połączenie mockumentu przyrodniczego z emocjonalnym koncertem muzyki pop, „Więcej niż jedno zwierzę” w reż. Roba Wasiewicza (16-18 kwietnia),

- multisensoryczny „The Employees” w reż. Łukasza Twarkowskiego oparty na powieści współczesnej duńskiej autorki, Olgi Ravn, zabierze publiczność w kosmiczną podróż z ludzką i humanoidalną załogą (20-23 kwietnia), wszystkie spektakle z angielskimi napisami. Spektaklowi towarzyszy wykład „Dalej niż horyzont. Co zmienia wszystko? Radykalnie obce, ryzykowne, ale dopuszczalne wizje przyszłości w badaniach oraz sztuce" wykład Kacpra Nosarzewskiego, eksperta Polskiego Towarzystwa Badań nad Przyszłością (22 kwietnia),

- nieoczywista i bezpretensjonalna sztuka o dojrzewaniu, wykorzystująca utwory klasyczne „Przemiany” w reż. Michała Borczucha (27-28 kwietnia). Proces twórczy poprzedzony był spotkaniami i warsztatami w ramach pracowni Open Studios prowadzonej przez reżysera i współpracowników.

Na Modelatorni gościnne pokazy spektaklu „Papugi” w reż. Tadeusza Łysiaka. Sztuka na podstawie tekstu Jacka Góreckiego jest opowieścią o dwóch młodych dziewczynach (obsada: Marianna Janczarska i Dominika Sakowicz) w świecie mediów społecznościowych i imprez (6 kwietnia). Pod koniec ubiegłego roku Teatr Studio nawiązał współpracę z teatrem tańca B’cause Dance Company. W ramach tej współpracy, na deskach Studio prezentowane będą repertuarowe spektakle B’cause Dance Company przez kolejne 3 lata. W kwietniu Na Scenie Malarnia prezentacja spektaklu „Kepler 22b” w wykonaniu B’cause Dance Company. Choreografia stworzona przez Bartka Woszczyńskiego odwołuje się do przyszłości oraz budowania nowego, lepszego świata na tytułowej planecie (14 kwietnia).

Do 21 maja w Galerii STUDIO trwa indywidualna wystawa Zuzanny Hertzberg „Bojowniczki. Archiwum afektywne” (kuratorki: Natalia Andrzejewska i Dorota Jarecka). Zuzanna Hertzberg, artystka interdyscyplinarna, artywistka i badaczka zaprasza na wizualną opowieść o żydowskim aktywizmie XX wieku prezentuje prace na tkaninach, kolaże oraz obrazy. Wystawie towarzyszą cyklicznie performansy mówione – odzyskane przez artystkę herstorie przeniesione w czas współczesny (18, 20 kwietnia).

Ponad to w galerii: XXVII Seminarium Feministyczne – „Troska. Troskliwe działania i epistemologie” (1 kwietnia) oraz trzecia dyskusja cyklu SZUM x STUDIO – Strefa komfortu. Rozkwit i upadek nowego malarstwa” z udziałem Piotra Polichta, Michaliny Sablik i Agaty Słowak, prowadzenie: Janek Owczarek (4 kwietnia).

Do końca roku STUDIO gości PREMIERY PISMA, w formule comiesięcznych spotkań na żywo poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Pierwsze spotkanie „Sen o luksusie. Jak się zmieniają wyznaczniki statusu?” odbędzie się 5 kwietnia.

Trwa kampania społeczna „Wszystko gra?”, której celem jest zachęcenie mieszkańców i mieszkanek Polski do korzystania z oferty kulturalnej jako remedium na pogarszającą się kondycję psychiczną społeczeństwa. Szczegóły dołączenia do kampanii zainicjowanej przez STUDIO, Fundację Off School, Fundację Można Zwariować i firmę szkoleniową Nowe Motywację na: wszystkogra.com.

Bilety online już na terazteatr.pl

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi