Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Świat Brunona Schulza w Warszawie

powrót
Świat Brunona Schulza w Warszawie

Od 25 lipca 2021 r. warszawska publiczność może doświadczyć The Republic of Dreams czyli instalacji przybliżającej ponadczasowy świat stworzony przez Brunona Schulza. dzięki Projekt stworzony został przez Mikę Johnsona i artystów z Polski, USA, Czech i Ukrainy. Instalacja dostępna jest w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Projekt The Republic of Dreams realizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza w partnerstwie z Goethe-Institut w Warszawie. Producentem wydarzenia jest Daisy with Rider Productions.
„Bogaty dorobek twórczości Brunona Schulza wymyka się jednoznacznym interpretacjom. Można opowiadać o nim poprzez katalogi muzealne, można też poprzez sztukę i artystyczną inspirację. The Republic of Dreams to projekt, w którym współcześni artyści wykorzystując najnowsze technologie stworzyli świat oddający charakter twórczości Schulza” – mówi Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.
Warszawska prezentacja to prapremiera instalacji, która będzie pokazywana za granicą, w tym roku na Ukrainie. Jej elementami są prezentacje multimedialne, muzyka ambientowa, prace wideo i dźwiękowe, które zachęcają odbiorcę do zanurzenia się w marzeniach sennych i eksploracji rozległych światów wewnętrznych wyobrażeń.

„Schulz może być świetnym przewodnikiem po naszych snach i wspomnieniach
z dzieciństwa. Pisarz przypomina nam, że wyobraźnia jest sferą wolną od jakichkolwiek restrykcji, a marzenia senne czy zanurzenie się w rozległe światy wewnętrznych wyobrażeń mogą być źródłem nie tylko komfortu, ale
i przyjemności” – mówi Mika Johnson, pomysłodawca projektu.
Prezentacji w Domu Spotkań z Historią towarzyszyć będzie nowa odsłona strony internetowej projektu www.republicofdreams.online. Znalazły się na niej kompozycje reżyserów dźwięku – Eli’ego Stine’a i Jacksona Bierfeldt’a, muzyka Wacława Zimpela i AWALI, wideo autorstwa Jakuba Krejči’ego oraz fragmenty opowiadań B. Schulza czytane przez aktorki Olgę Mikulska i Julie Gibson Josephson. Całość dopełniają ilustracje Marty Lissowskiej.

Instalacja będzie dostępna dla zwiedzających w Domu Spotkań z Historią do
29 sierpnia 2021 r. Organizatorem prezentacji jest Instytut Adama Mickiewicza, a partnerami Goethe Institut w Warszawie, Muzeum literatury im. Adama Mickiewicza i Dom Spotkań z Historią.

Mika Johnson - artysta multimedialny skupiający się na narracjach sennych
i doświadczeniach rytuału. Jego prace obejmują projekty oparte na XR (rzeczywistości rozszerzonej), filmy fabularne i dokumentalne, utwory dźwiękowe i wideoklipy. Johnson stworzył międzynarodowy zespół artystów (the Dream Collective), którego członkami są:
Marta Lissowska - graficzka, ilustratorka i animatorka. Posiada tytuł magistra grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz licencjat z antropologii kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.
Jackson Bierfeldt - projektant i inżynier dźwięku, edytor podcastów i twórca stron internetowych. Jego prace znalazły się w filmach, instalacjach i projektach komercyjnych w Stanach Zjednoczonych i Europie Środkowej.
Jakub Krejčí – artysta medialny, który zajmuje się głównie materiałami filmowymi, dźwiękiem i VR. Przez ostatnie lata występował na żywo, improwizując z elektroniką oraz łączeniem obrazu, dźwięku i tekstu w spójną całość.
Eli Stine - kompozytor, projektant dźwięku i programista. Studiował kompozycję i informatykę na Uniwersytecie Wirginii oraz na Oberlin College and Conservatory, gdzie obecnie wykłada.
Wacław Zimpel - klarnecista, kompozytor, producent muzyczny
i multiinstrumentalista. Koncertuje i nagrywa na całym świecie, współpracując zarówno z artystami free jazzowymi, producentami muzyki elektronicznej, jak
i muzykami klasycznymi z południowych Indii.
Julie Gibson Josephson - aktorka teatralna i filmowa oraz lektorka, znana z Confessions of a Box Man (2020) i Dex ( 2015), a także ze współpracy z Prague Shakespeare Company, gdzie występowała w inscenizacjach m.in: Koriolana, Makbeta czy Ryszarda III.
Olga Mikulska - aktorka, artystka i performerka pracująca z głosem i ruchem ciała. Ukończyła studia magisterskie na kierunku autorskie aktorstwo Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze oraz licencjackie z kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
Ján Tompkins - student nauk humanistycznych na Uniwersytecie Anglo-Amerykańskim w Pradze. Reżyser filmu dokumentalnego Jewish Prague: their Stories, People and Places Forgotten (2017) o historii żydowskiej Pragi.

Sofia-Tamara Shmidt alias AWALI - muzyk, piosenkarka, producentka
i kompozytorka ukraińskiego pochodzenia, pracująca w Pradze. Zajmuje się muzyką elektroniczną i muzycznym eksperymentem. Jej muzyka
to wyrafinowana mieszanka melancholijnego downtempo i dark pop-ambient.

Instalacja dostępna będzie do 29 sierpnia 2021 r. w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie.
Zapraszamy

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi