Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Sylwester live z Filharmonii Narodowej

powrót
Sylwester live z Filharmonii Narodowej

31 grudnia 2019 r. zapraszamy na transmisję nadzwyczajnego koncertu sylwestrowego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Motywem przewodnim muzycznego wydarzenia jest mijająca w 2019 roku 200. rocznica urodzin Jacquesa Offenbacha.

TVP Kultura zaprasza widzów na wyjątkowe pożegnanie starego roku – transmisję nadzwyczajnego koncertu sylwestrowego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Motywem przewodnim muzycznego wydarzenia jest mijająca w 2019 roku 200. rocznica urodzin Jacquesa Offenbacha. W programie arie i sceny z operetek: „Piękna Helena”, „Wyspa Tulipatan”, „Wielka księżna de Gerolstein”, „Córka tambur-majora”, „Madame l’archiduc”, „Podróż na Księżyc”, „Bandyci”, „Orfeusz w piekle” oraz utwory na wiolonczelę i orkiestrę.

Orkiestrę Filharmonii Narodowej oraz Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego poprowadzi Joseph R. Olefirowicz. Jako soliści wystąpią Katharina Melnikova (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran), Quentin Desgeorges (tenor) oraz Zuzanna Sosnowska na wiolonczeli.
W sylwestrowy wieczór zespoły Filharmonii Narodowej w towarzystwie znakomitych solistów zmieniają swoje oblicze. Podczas tego wyjątkowego koncertu zaprezentują się w niecodziennym, lżejszym repertuarze.

Przez cały 2019 rok muzyczny świat świętuje 200. urodziny niekwestionowanego mistrza operetki – Jacquesa Offenbacha, który pozostawił po sobie niemal setkę dzieł tego gatunku oraz operę fantastyczną Opowieści Hoffmanna. Nie bez powodu Rossini nazwał go „Mozartem Pól Elizejskich”. Komponował w zawrotnym tempie, a jego styl cechuje lekkość i finezja. Tegoroczny koncert sylwestrowy będzie zatem świetną okazją do przypomnienia największych przebojów Offenbacha, ale także do wysłuchania tych mniej znanych, ale bardzo efektownych i przepełnionych poczuciem humoru arii i scen zespołowych.

W swoich operetkach Offenbach niezwykle wysoko postawił poprzeczkę odtwórcom głównych ról, powierzając im nierzadko wirtuozowskie partie wokalne i aktorskie. Podczas koncertu będziemy zatem podziwiać stratosferyczne koloratury Olympii z Opowieści Hoffmanna, zapierającą dech w piersiach tarantellę z Córki Tambur-majora czy saltarello charakternego Fragoletta z Bandytów. Spotkamy również dystyngowaną, lecz mającą słabość do młodych żołnierzy Księżną Gerolstein i wybierzemy się w Podróż na Księżyc. Oczywiście taki wieczór jak ten nie może zakończyć się inaczej niż przy dźwiękach słynnego kankana – czyli finału ostatniego aktu Orfeusza w piekle.

Przygotowując program koncertu nie zapomnieliśmy także o innym obszarze działalności Offenbacha. Zanim kompozytor poświęcił się zupełnie pracy na rzecz teatru operetkowego, sławę zyskał jako wirtuoz wiolonczeli i, z myślą o sobie jako wykonawcy, stworzył szereg dzieł na ten instrument. Usłyszymy więc dwa, dopiero niedawno przywrócone do repertuaru, utwory koncertowe na wiolonczelę i orkiestrę.

Szczegóły:
Nadzwyczajny koncert sylwestrowy - 200. rocznica urodzin Jacquesa Offenbacha
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Chór Filharmonii Narodowej
Joseph R. Olefirowicz - dyrygent
Katharina Melnikova - sopran
Anna Bernacka - mezzosopran
Quentin Desgeorges - tenor
soliści z Chóru: Samitra Suwannarit, Jadwiga Bartnik, Anna Fijałkowska, Tomasz Warmijak, Krzysztof Chalimoniuk, Miłosz Kondraciuk, Mirosław Grabski, Andrzej Kozłowski
Zuzanna Sosnowska - wiolonczela
Bartosz Michałowski - dyrektor chóru

PROGRAM Koncertu Sylwestrowego 2019

Część I [40’]
Jacques Offenbach (1819–1880)
Uwertura do operetki Piękna Helena [9’]
Aria Olimpii Les oiseaux dans la charmille z I aktu opery Opowieści Hoffmanna [6’]
Introdukcja, modlitwa i bolero op. 22 [12’]
na wiolonczelę i orkiestrę
Kuplety Prince doux et fort débonnaire z operetki Wyspa Tulipatan [4’]
Chór Portez armes!, recytatyw Vous aimez le danger, rondo Ah! que j’aime les militaires oraz pieśń
Ah! c’est un fameux regiment z I aktu operetki Wielka Księżna Gerolstein [9’]

Przerwa [ok. 35’]

Część II [40’]
Eduard Strauss (1835–1916)
Helenen-Quadrille op. 14 [4’30]

Jacques Offenbach
Tarantela Nous étions a Novare z III aktu operetki Córka tamburmajora [4’]
Hommage a Rossini [10’]
Fantazja na wiolonczelę i orkiestrę
Sekstet z alfabetem z II aktu operetki Madame l’archiduc [4’]
Arietta księżniczki Je suis nerveuse z III aktu operetki Podróż na Księżyc [2’]
Saltarello Ce petit est un vrai luron z I aktu operetki Rozbójnicy [2’30]
Finał śnieżynek Courons tous z III aktu operetki Podróż na Księżyc [5’]
Finał IV aktu operetki Orfeusz w piekle [8’]

Emisja: 31.12.2019, TVP Kultura, godz. 20:00

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi