Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Teatr Andersena zaprasza na warsztaty Tutaj straszy!

powrót
Teatr Andersena zaprasza na warsztaty Tutaj straszy!

Tutaj straszy! to cykl dwutygodniowych warsztatów teatralnych, ruchowych, muzycznych i animacji przedmiotu, skierowany do młodzieży polsko-ukraińskiej w wieku 14 – 17 lat organizowany przez Teatr Andersena w Warszawie. Projekt ma charakter półkolonii. Zaczynamy 26 czerwca 2023r. i pracujemy nad zbudowaniem pokazu finałowego, na który zapraszamy w sobotę 8 lipca 2023r., o godz. 17:00. Ostatni dzień półkolonii to podsumowanie pracy, ewaluacja pracy.

Punktem wyjścia do pracy teatralnej będzie legenda związana z Teatrem Andersena, który jeszcze nie tak dawno temu miał swoją siedzibę w Klasztorze oj. Dominikanów. Wieść niesie, że w budynku mieszkał duch, który napotkawszy kogoś samotnie spacerującego po teatrze – biegał za nim, otwierał nagle drzwi, zasiadał w garderobie, strącał kubki, błąkał się po korytarzach – słowem straszył. Każde spotkanie ze wspomnianym „nieznajomym” wywoływało ogromny strach. Po kilku latach przyszło nam usłyszeć legendę, że niegdyś pewien Dominikanin, zamieszkujący mury klasztoru został ukarany za przerwanie milczenia i zamurowany w jednym z pomieszczeń budynku. Tam ponoć dopełnił żywota.

Wspomniana legenda staje się inspiracją, pretekstem do rozmów o teraźniejszości, gdyż zauważamy, że te zjawiska mocno się dotykają. Chcemy razem z młodzieżą zastanowić się, jak dzisiaj rozumiana jest wolność słowa? Po części pewnie odpowiedzialny za to jest strach – przed osądem, wyśmianiem, hejtem, czy (nawiązując do przypadku Dominikanina) zamurowaniem w pewnym schemacie, bańce, w sobie… Bywa, że słowa są też nadużywane i powodują ból (hejt). Z drugiej strony przypadek naszego ducha to mierzenie się z ogromną samotnością (za życia i jak się okazuje – też po śmierci) poszukiwanie pomocy, które spotyka się z milczeniem i ucieczką innych, zamykanie problemu, pozostawianie go w czterech ścianach. Doświadczając pracy z młodzieżą często słyszymy, że są samotni wobec swoich problemów, przemyśleń, obaw. Dlatego r ramach naszego projektu chcemy z jednej strony „postraszyć” nasze lęki, przyjrzawszy się im wcześniej. Chcielibyśmy poruszyć kwestie – wolności słowa, że mamy prawo mówić o swoich uczuciach i poglądach, z drugiej strony mamy też obowiązek wzięcia odpowiedzialności za to, co mówimy, tak aby to swoiste „odmurowanie” nie spowodowało tego, że ranimy innych. Zburzymy symboliczny mur, zbudujemy/umocnimy konstrukcje w nas samych, gdzie wolność słowa, prawo do wypowiadania się, prawo do swojego zdania, prawo do emocji, ale też szanowanie granic innych – będzie fundamentem.
Podczas zajęć uczestnicy wezmą udział w warsztatach plastycznych, z animacji przedmiotu, ruchu, teatru plastycznego. Planujemy też zajęcia na powietrzu.
Projekt poprowadzą: Małgorzata Adamczyk, Piotr Bublewicz, Daniel Lasecki, Kinga Matusiak-Lasecka, Łukasz Staniewski, Nataliia Bak.

DLA KOGO?
Projekt skierowany jest dla młodzieży w wieku 14 – 17 lat.

JAK SIĘ ZAPISAĆ?
Prosimy zapoznać się z regulaminem półkolonii, a następnie prosimy uzupełnić

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfdPY4q7083olEeXHUznIC2wtphSyqfC00MIvsTgv2lXe4M_w/viewform

Można również zapisać się tradycyjnie za pomocą formularza papierowego w biurze teatru, w godz. 9:00 – 16:00 (Centrum Spotkania Kultur, poziom 3). Wówczas również obowiązuje kolejność zgłoszeń. O przyjęciu do programu decyduje spełnienie wszystkich warunków projektu i kolejność zgłoszeń.

KIEDY SIĘ ZAPISAĆ?
Zapisy ruszają w poniedziałek 5 czerwca 2023r.od godz. 9:00 i będą trwać do 18 czerwca 2023r., do godz. 15:00.

Wyniki rekrutacji do projektu zostaną przesłane mailowo najpóźniej 19 czerwca o godz. 9:00. Jednak poprzednie lata pokazują nam, że rekrutacja (z uwagi na ogromne zainteresowanie) może zakończyć się znacznie wcześniej, dlatego zastrzegamy sobie możliwość zamknięcia jej przed wskazanym terminem.
Osoby zakwalifikowane otrzymają wiadomość z potwierdzeniem i zaproszeniem na obowiązkowe spotkanie, które będzie miało miejsce we wtorek 20 czerwca 2023r. o godz. 17:30. Podczas spotkania poprosimy o uzupełnienie obowiązkowych dokumentów, które są konieczne i zgodne z założeniami kuratorium oświaty.

WARUNKI UDZIAŁU W PROJEKCIE
 wiek uczestnika – 14-17 lat (rocznikowo),
 wysłanie zgłoszenia na półkolonie za pomocą formularza,
 zadeklarowanie obecności we wszystkich dniach projektu:
od poniedziałku do piątku, 26 – 30 czerwca, godz. 9:00 – 15:00 / sobota, 1 lipca, godz. 10:00 – 13:00 / niedziela, 2 lipca jest dniem wolnym / od poniedziałku do piątku, 3 – 7 lipca, godz. 9:00 – 15:00 / sobota 4 lipca, godz. 14:00 – 18:00 / niedziela 5 lipca, godz. 14:00 – 16:00

Do grupy przyjmiemy 24 osoby
Uwaga! Zapraszamy też osoby z Ukrainy (wśród kadry będzie tłumacz)

POSIŁKI I NAPOJE
 teatr zapewnia posiłki, każdego dnia będzie zorganizowana przerwa obiadowa,
 uwagi dotyczące diety można zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym. Prosimy, żeby młodzież miała ze sobą swoje napoje.
KOSZTY
Za udział w projekcie NIE POBIERAMY opłat. Szczegółowych informacji udziela koordynator projektu: Małgorzata Adamczyk, edukacja@teatrandersena.pl, +48 691 912 672, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 15:00.

DOKUMENTY REKRUTACYJNE
• FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfdPY4q7083olEeXHUznIC2wtphSyqfC00MIvsTgv2lXe4M_w/viewform
• REGULAMIN PÓŁKOLONII https://teatrandersena.pl/wp-content/uploads/2023/05/Regulamin-polkolonii-_Lato-w-Teatrze-2023.pdf

Koordynacja projektu
Małgorzata Adamczyk

Kierowniczka ds. edukacji teatralnej
tel.: +48 691 912 672 (pon. – pt., g. 9:00 – 15:00)
e-mail: edukacja@teatrandersena.pl


Lato w Teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi