Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Teatr Żydowski e-repertuar 2-5.06

powrót
Teatr Żydowski e-repertuar 2-5.06

W drodze do otwarcia scen teatralnych #TeatrŻydowskiWDomu kontynuuje transmisje on-line. Kolejny tydzień w Teatrze Żydowskim rozpoczyna Dzień Dziecka, z którego okazji aktorka Ewa Dąbrowska przeczyta fragmenty eseju „Prawo dziecka do szacunku” Janusza Korczaka. Kolejne dni to pokaz spektaklu „George & Ira Gershwin”, spotkanie z cyklu „Jak w przedwojennym kabarecie” oraz emisja koncertu finałowego z festiwalu Warszawa Singera – „Lechaim na Próżnej”.

W tym tygodniu #TeatrZydowskiWDomu zaczyna grać już w poniedziałek. 1 czerwca Ewa Dąbrowska przeczyta na profilu Facebook Teatru Żydowskiego fragmenty eseju Janusza Korczaka „Prawo dziecka do szacunku”, napisanego w latach 20. XX wieku, wciąż aktualnego i nadal będącego wyzwaniem dialogu dziecka i dorosłego. Na Dzień Dziecka Teatr Żydowski przygotował również „20 przykazań Janusza Korczaka dla rodziców”.


2 czerwca 2020 o godz. 20:00 „George & Ira Gershwin” - spektakl teatralny online

Wtorek to dzień zarezerwowany na pokazy spektakli Teatru Żydowskiego – 2 czerwca o godz. 20.00 będzie to „George & Ira Gershwin” w reż. Jana Szurmieja, przedstawienie, które miało swoją premierę w 2017 roku. Muzyczna monografia, będąca zbiorem utworów znakomitego duetu, ale też opowiedziana piosenkami frapująca historia z życia kobiety i mężczyzny, nieumiejących odnaleźć się w wielkiej metropolii. Akcja osadzona w latach 20. i 30. XX wieku w Nowym Jorku, na tle rozświetlonego nocą mostu Brooklyńskiego, w epoce swingu i panowania słynnego gangstera Al Capone.


3 czerwca 2020 o godz. 20:00 Literacka środa - utwory Anny Margolin

#TeatrZydowskiWDomu wraca do cyklu „Literackie środy”, w którym wybitne tłumaczki, specjalistki i aktorzy Teatru Żydowskiego prezentują twórczość wybranych poetek i poetów języka jidysz. W tym tygodniu, 3 czerwca o godz. 20.00 utwory Anny Margolin, czytać będą Karolina Szymaniak, Ewa Tucholska oraz Rafał Rutowicz.


4 czerwca 2020 o godz. 20:00 - „Jak w przedwojennym kabarecie” cz. 4

Kolejny już odcinek z bardzo lubianej przez Widzów serii „Jak w przedwojennym kabarecie” 4 czerwca o godz. 20.00, wypełnią utwory Juliana Tuwima, Konrada Toma, Jerzego Jurandota i Leona Luskino, w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej, Barbary Szeligi, Henryka Rajfera, Wojciecha Wilińskiego i Marka Węglarskiego. Cykl przybliża twórczość kabaretową wybitnych polskich Żydów, pisarzy i poetów międzywojnia, którzy pisali dla kabaretu teksty na najwyższym poziomie.


4 czerwca 2020 o godz. 16:00 spotkanie wokół premiery książki „Na obcej ziemi” - transmisja online

Również 4 czerwca, o godz. 16.00 Centrum Kultury Jidysz, działające w ramach Teatru Żydowskiego, na swoim profilu FB transmitować będzie spotkanie wokół premiery pierwszego polskiego przekładu opowiadań „Na obcej ziemi” Izraela Joszuy Singera, książki wydanej po raz pierwszy w 1925 roku w Wilnie, dotąd dostępnej tylko w jidysz. Wirtualne spotkanie z tłumaczem Krzysztofem Modelskim i wydawczynią Natalią Moskal poprowadzi Remigiusz Grzela, kierownik literacki Teatru Żydowskiego. Patronem publikacji jest Żydowski Instytut Historyczny, który również będzie transmitować to spotkanie.
Zbiór „Na obcej ziemi”, zawierający opowiadania o różnorodnej tematyce, ilustruje wielokulturowość dawnej Rzeczypospolitej i stanowi opis uniwersalnego doświadczenia ludzkiego wobec wyzwań rzeczywistości, mimo podziałów społecznych, religijnych i etnicznych. Wielorakość podejmowanych przez Singera problemów, a także mnogość typów narracji, stanowią ewenement w ówczesnej literaturze żydowskiej, sprawiając, że prezentowany współcześnie przekład nie traci na aktualności.


5 czerwca 2020 o godz. 20:00 widowisko „Lechaim na Próżnej”

„Lechaim na Próżnej” - wielkie, plenerowe widowisko, zamykające VI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, #TeatrZydowskiWDomu pokaże 5 czerwca o godz. 20.00. Koncert finałowy był prawdziwym świętem piosenki, tańca i humoru, przywołującym kolorowe i pełne życia żydowskie uliczki z początku ubiegłego wieku.

We wszystkich wydarzeniach #TeatrZydowskiWDomu można uczestniczyć na profilach Facebook, YouTube oraz Vimeo Teatru Żydowskiego.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi