Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Teatralne święto osób z niepełnosprawnościami w Lublinie

powrót
Teatralne święto osób z niepełnosprawnościami w Lublinie

26 maja 2022 r. o godz. 10.00 w Teatrze Muzycznym w Lublinie rozpoczną się 32. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku "Relacje". Organizatorzy zapraszają na czterodniowe święto teatru, na żywo oraz transmisję live na FB. Program wypełnią prezentacje teatralne, pokazy wideo, animacje i muzyczne występy towarzyszące, wystawy plastyczne, warsztaty-omówienia dla instruktorów, gra miejska... Podczas SANS każdy znajdzie coś dla siebie!

Największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkania teatralne z udziałem niepełnosprawnych artystów z Polski i świata odbędą się w Lublinie w dniach 26-29 maja na scenie Teatru Muzycznego. Festiwal realizowany jest już po raz 32. jako finał całorocznego cyklu wydarzeń artystycznych Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku. Spotkania Teatralne będą niezwykłą okazją do zadbania o RELACJE, dzięki byciu razem, wspólnej zabawie, możliwości wymiany doświadczeń i rozwoju, a wszystko w przyjacielskiej i twórczej atmosferze.

Program tegorocznych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku prezentuje różnorodny repertuar, od wzruszających spektakli dziecięcych poprzez takie, które poruszają tematy egzystencjalne i ważne dla każdego człowieka, ale także pokazy wideo profesjonalnych teatrów z zagranicy (Wielka Brytania, Hiszpania, Stany Zjednoczone). Cały festiwal będzie tłumaczony na Polski Język Migowy. Animacje, zabawy oraz opisy spektakli będą tłumaczone na język ukraiński.

- Po niepewności i trudnościach związanych z pandemią, w tym roku udaje nam się wrócić do realizacji pełnego cyklu Nieprzetartego Szlaku oraz Spotkań Teatralnych w pełnym wymiarze.
Tematem przewodnim SANS są Relacje – stale próbujemy je pielęgnować, podtrzymywać...
Mając na uwadze trudny czas dla naszych międzynarodowych partnerów szczególnie zapraszamy i zwracamy uwagę na uczestników i publiczność z Ukrainy – mówi Michał Stanowski, koordynator Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku.

Czwartkowy spektakl Zwierzątka, małe zwierzenia w wykonaniu artystów niezrzeszonych związanych z Centrum Kultury w Lublinie, Fundacją Scena InVitro, Stowarzyszeniem Artystów Bliski Wschód będzie prezentowany w całości w języku ukraińskim, ale jednocześnie zrozumiały dla każdego. Można go będzie także obejrzeć w streamingu live na profilu Facebook Fundacji Nieprzetartego Szlaku, 26 maja o godz. 11.30. Organizatorzy na ten punkt programu zapraszają szczególnie gości i przyjaciół z Ukrainy. Muzycznie festiwal uświetnią swoimi występami także ukraińscy artyści.
Na 32. Spotkaniach Teatralnych SANS „Relacje” nie zabraknie przedszkolaków z Teatru Kruszynki z Lublina. Wystąpią tradycyjnie w piątek rano ze spektaklem W głębi oceanu. Teatr Euforion z Wrocławia w Opowieści o życiu nawiąże do twórczości ukraińskiego poety Iwana Franko opowiadając uniwersalną historię, która może przytrafić się każdemu z nas.
Trzeciego dnia Spotkań – poza występami na żywo – widzów czekają specjalne pokazy wideo. W sobotę, 28 maja o godz. 9.40, będzie miał miejsce jedyny w Polsce, a na pewno w Lublinie, pokaz video tanecznego spektaklu Feeling things Candoco Dance Company i Jo Bannon z Wielkiej Brytanii. Spektakl dotyka w niezwykły sposób relacji człowieka z przedmiotami codziennego użytku.

W niedzielne przedpołudnie debiutujący na Nieprzetartym Szlaku Teatr Smile z Łodzi w spektaklu Ciepłe i puchate zaprosi widzów do krainy pełnej radości, miłości, szacunku i tolerancji. Oby to pozytywne przesłanie towarzyszyło naszej codzienności.

- Chcemy, by wszyscy, którzy przychodzą na SANS, czuli się jak w domu i chociaż przez chwilę poddali się radosnej, beztroskiej atmosferze. Mamy nadzieję, że tegoroczne Spotkania będą wielkim, ciepłym świętem wszystkich Nas – Artystów, Instruktorów, Widzów, Wolontariuszy i Organizatorów – mówi Jan Tuszewski, organizator Festiwalu z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.
Oprócz prezentacji teatralnych uczestnicy oraz widzowie SANS będą mieli możliwość aktywnie spędzić czas podczas gry miejskiej, wspólnie się bawić i tańczyć na balu, zaś w przerwach śpiewać i nawiązywać nowe relacje. Spotkania Teatralne mają także charakter edukacyjny. Po festiwalowych prezentacjach Rada Konsultantów zaprasza reżyserów na omówienia, gdzie jest przestrzeń do wymiany myśli, a przede wszystkim na dogłębną analizę oglądanych widowisk.

Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku zapraszają wszystkich do współtworzenia Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku i wspierania rozwoju artystycznego osób z niepełnosprawnościami poprzez wpłaty darowizny na ten cel: https://nieprzetartyszlak.eu/wspieramsans/

Imprezy towarzyszące SANS:
• Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” oraz wystawa fotograficzna;
• Wystawa Laureatów Konkursu na Znak Graficzny Międzynarodowego Cyklu Nieprzetartego Szlaku 2020/2021 „MARZENIA”;
• Wystawa Laureatów Konkursu Plastycznego Nieprzetartego Szlaku;

Szczegóły:
Termin: 26-29 maja 2022 r.
Miejsce: Teatr Muzyczny w Lublinie
ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Lublin

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi