Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Tyglikowe marzenia w Rybniku

powrót
Tyglikowe marzenia w Rybniku

19 listopada 2017 r. Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na spektakl
"Tyglikowe marzenia" w ramach Familijnej Niedzieli. Uwaga! Będzie to spektakl w gwarze śląskiej.

Spektakl "Tyglikowe marzenia" to poruszający wyobraźnię spektakl lalkowy dla małych i dużych widzów, nawiązujący do legendarnej rybnickiej Huty Silesia. Jest to jednak historia o bardzo uniwersalnym przesłaniu - a mianowicie, że to, co najciekawsze często jest tuż obok, a marzenia to piękna rzecz, niekoniecznie te spełnione. Opowiada pełną przygód historię Tyglika, rondelka wyprodukowanego w Hucie Silesia, marzącego o podróży za wielką wodę. Nawiązuje ona wprost do czasów świetności owego przedsiębiorstwa, które na początku XX wieku, wyprodukowane tam naczynia emaliowane eksportowało na cały świat, również do Brazylii, Chile i Meksyku. Tam właśnie chce udać się główny bohater.

Zamiast jednak podróży za wielką wodę, Rondelek rzucany przez los na prawo i lewo, w górę i w dół, zwiedza Śląską ziemię i... niebo: spotyka na swojej drodze postaci znane z tutejszych legend oraz Historii. Nie zabraknie w tej opowieści topielic, górników ze Skarbnikiem na czele oraz nawiązań do czasów hitlerowskiej okupacji. Wędrując wspólnie z Tyglikiem śladami przeszłości Rybnika, widzimy hutnicze kominy i górnicze szyby, przypominamy sobie śląskie tragedie. Nie brakuje też odwołań, nawiązujących wprost do dziejów Rybnika, choćby dzięki przywołaniu takich postaci jak dr Juliusz Roger czy założyciel parku Kozie Góry, Juliusz Haase.

Mimo ciężaru, jakim miejscami podszyta jest ta opowieść, jest ona opowiedziana w dowcipny i lekki sposób, chociaż nie brakuje w niej również momentów sentymentalnych czy wręcz wzruszających. Aktorzy wykorzystują śląską gwarę by jeszcze bardziej umiejscowić historię na śląskim podwórku, dodaje to spektaklowi wyjątkowej swojskości i poczucia, że oto siedzimy w dawnej babcinej kuchni, słuchając historii jak to kiedyś bywało. Lalki, które animują aktorzy, to oryginalne przedmioty, które możemy znaleźć na strychu w każdym familoku, do których należą też oryginalne naczynia wyprodukowane w tej legendarnej hucie.

Reżyseria, scenariusz i piosenki - Dariusz Czajkowski, scenografia - Rafał Zator, muzyka - Jarosław Hanik. Występują: Katarzyna Bała, Karina Abrahamczyk-Zator, Dariusz Czajkowski.

Szczegóły:
"Tyglikowe marzenia"
spektakl w ramach FAMILIJNEJ NIEDZIELI
19 listopada 2017 r. o godz. 11.00

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Domu Kultury
tel. 32 4216222, dkchwalowice.kasa@gamil.com.

komentarze
comments powered by Disqus
aktualności

więcej

partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi