Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

WAITRESS - najbardziej apetyczna premiera

recenzja TerazTeatr
powrót
WAITRESS - najbardziej apetyczna premiera

Teatr Muzyczny Roma po raz kolejny idzie z duchem czasu, tym razem dyrektor Wojciech Kępczyński wziął na warsztat całkiem współczesny musical pt. WAITRESS, który znakomicie wpisuje się w ruch WOMEN POWER. Śmiało można powiedzieć, że to najbardziej apetyczny musical sezonu. Są w nim słodko-pieprzne babeczki, pikantne frykasy oraz cała masa przepisów kulinarnych. Patronat TerazTeatr.pl

Muzykę i teksty piosenek napisała Sara Bareilles, a libretto na podstawie filmu stworzyła Jessie Nelson. Broadwayowska premiera musicalu odbyła się w 2016 r., więc można stwierdzić, że to praktycznie nowość. Przekładu na język polski na potrzeby teatru podjął się Michał Wojnarowski, który etatowo tłumaczy musicale dla ROMY. Wszystkie piosenki są solidnie przetłumaczone na polski, choć momentami to nie lada wyczyn. Zatem o czym jest KELNERKA?

BILETY ONLINE kupisz tutaj: https://www.terazteatr.pl/spektakle/waitress,kiedy-graja,wszystkie,4693#repertuar

„Waitress” to ubrana w musicalową estetykę fabuła opowiadająca o trudach życia kobiet we współczesnym świecie. Nie jest to jednak banalne romansidło, czy mało realistyczna komedia romantyczna. To momentami rozdzierająca historia trudnych wyborów, które mają prowadzić do szczęścia. Tak jak w życiu, nic w tym musicalu nie jest proste. Życie trzech przyjaciółek kelnerek, pracujących w tym samym barze szybkiej obsługi, jest na swój sposób skomplikowane i niesatysfakcjonujące. Jednak wszystkie starają się różnymi drogami odnaleźć szczęście. Nie zdradzę zbyt wiele z fabuły pisząc, że każda z nich pragnie miłości. Realizują swoje pragnienia w różny sposób, czasem bardzo daleki od przyjętych norm i konwenansów. Fabuła doskonale obrazuje współczesny świat kobiet jako świat bezlitosnych konsekwencji, przyziemnych spraw i kolein w jakie wpadamy pokonując kolejne stopnie dorosłości.To chyba jeden z ciekawszych musicali, który prócz doskonałej warstwy muzycznej, próbuje przekazać bardzo serio proste prawdy życiowe. A mówi on mniej więcej tyle: Życie nigdy nie jest proste, a wybory są zawsze ryzykowne, ale warto żyć i walczyć o swoje szczęście.
W spektaklu tematy uczuć zawsze pojawiają się w kontekście przepisów kulinarnych na ciasta, w tym przypadku tarty. Główna bohaterka Jenny jest mistrzynią tych wypieków i najłatwiej udaje się jej przekazać swoje emocje poprzez pieczenie pyszności. W przepisy wkłada tyle serca, że aż człowiekowi cieknie ślinka, dlatego polecamy najeść się solidnie przed spektaklem inaczej głośne burczenie w brzuchu gwarantowane.

Obsada spektaklu w niektórych rolach jest aż potrójna. W spektaklu zobaczyłam doskonałą i wrażliwą Zofię Nowakowską w roi głównej (Jenny), przejmujące wykonanie SHE USED TO BE MINE. Ostrą i doświadczoną Sylwię Różycką w roli Normy. Doskonały rockowy głos w I DIDN’T PLAN IT! Szukającą pierwszej miłości, niewinną i niedoświadczoną (ale tylko WAITRESS) Ewę Kłosowicz w roli Dawn. Wszystkie aktorki wspaniale śpiewają, a razem tworzą nieziemskie trio w lirycznym utworze A SOFT PLACE TO LAND.
W rolach męskich wystąpili: Janek Traczyk, którego widziałam debiutującego w Teatrze Muzycznym Roma w PILOTACH, w „Waitress” gra ginekologa Pomattera. Wyraźnie dojrzał i ma zdecydowanie mocniejszy głos, ale nadal wypada uroczo w roli obiektu westchnień Jenny. Przekomicznie zagrał znerwicowany poeta Wiktor Korzeniowski, który chyba prowadzi w rankingu najlepszych postaci męskich w tym spektaklu. Na końcu główny szwarc-charakter Cal, maż Jenny – w tej roli Przemysław Redkowski. Jest to naprawdę niemiły typ i w tej roli doskonale się sprawdza :) Jest jeszcze najstarszy z całej obsady, właściciel Joe, czyli zrzędliwy, ale ciepły Wojciech Machnicki. Obsada idealna, a to tylko niewielka część ról, które widziałam! Doskonałym głosom towarzyszy jak zwykle zespół muzyczny, który na żywo wykonuje utwory pod batutą Jakuba Lubowicza.Jaki jest morał z tej premiery? Nie wystarczy być wystarczająco szczęśliwym. Trzeba walczyć o stuprocentowe szczęście, lecz czy odważysz się po nie sięgnąć? Po roku życia w pandemii, za cud można uznać już fakt, że ta premiera doszła do skutku :) Jednak to nie tylko wystarczający spektakl. To 100% hit. Polecam gorąco musical WAITRESS nie tylko kobietom, choć duet matka i nastoletnia córka wpisuje się tutaj idealnie. Mężczyźni również odnajdą tu chwilami frywolny humor, komiczne postacie czy doskonale zagrane role kobiece, a nawet odrobinę sprytnie pokazanego seksu.


Marta Gaik
PREMIERA 30 maja 2021
BILETY ONLINE kupisz tutaj: https://www.terazteatr.pl/spektakle/waitress,kiedy-graja,wszystkie,4693#repertuar

P.S. Tytuły piosenek podaję w oryginale, bo nie mam listy tłumaczeń do utworów w języku polskim.

Patronat TerazTeatr.pl

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi