Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Wariacje Tischnerowskie Teatr Telewizji 9.03

powrót
Wariacje Tischnerowskie Teatr Telewizji 9.03

9 marca 2021 r. o godz. 20:00 zapraszamy do Teatru Telewizji na spektakl z teatru Scena Stu w Krakowie pt. "Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny". Występują: Jerzy Trela, Piotr Cyrwus, Beata Schimscheiner.

Filozofia po góralsku, bestseller księdza Józefa Tischnera, to kopalnia teatralnych anegdot i scen, kalejdoskop niezwykle dowcipnie, acz ciepło sportretowanych postaci. Ksiądz Tischner, sam znakomity filozof, jak nikt znał realia mieszkańców polskich gór. W góry często wracał i uważał je za swoje ukochane miejsce na ziemi.

Spektakl Artura „Barona” Więcka ukazuje jeden dzień z życia Księdza – Jegomościa Autora – podzielony między spotkania z mieszkańcami okolicznych wiosek. Prowadzone z księdzem dysputy ujawniają wyjątkowe filozoficzne zacięcie Górali. Skąd u Górali te predyspozycje? Może ze względu na wyjątkowe umiłowanie wolności, góralskiej „ślebody” – cechy, która powinna wyróżniać każdego filozofa? A może to kwestia życia w uprzywilejowanym miejscu, które pozwala spojrzeć czasem na wszystko z odpowiednim dystansem, wręcz dosłownie – z góry? Jakkolwiek by nie było, twierdził ksiądz Tischner, wszystko można przełożyć na „góralski”. A to, czego nie można, nie jest warte zachodu.

Szczegóły:
Scenariusz i reżyseria: Artur „Baron” Więcek
Ruch sceniczny: Janusz Skubaczkowski
Dekoracje i kostiumy: Maciej Rybicki, Adam Łucki
Muzyka: zespół Trebunie Tutki, fragment kompozycji Jana Kantego Pawluśkiewicza, muzyka Andrzeja Obrochty (Bartusia z Zakopanego)
Obsada: Piotr Cyrwus (Jegomość Autor), Beata Schimscheiner (Gospodyni Jegomościa Autora), Jerzy Trela (Wawrzek), Marcin Zacharzewski (Józek), Andrzej Róg (Jędrek) Monika Kępka (Maryś), Krzysztof Pluskota (Maciuś).

Emisja: 9.03.2021, TVP Kultura, 20:00

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi