Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Warszawskie Muzeum Tańca

powrót
Warszawskie Muzeum Tańca
Warszawskie Muzeum Tańca

13-14 maja zapraszamy do Warszawskiego Muzeum Tańca, gdzie będzie można zobaczyć Polę Nireńską i inne gwiazdy tańca przedwojennej Warszawy
w etiudach tworzonych przez współczesnych tancerzy.

Muzeum to projekt prezentujący dorobek Pionierów Tańca Modern w Warszawie z lat 1918 - 1939, w interpretacji obecnie tworzących w stolicy tancerzy i choreografów, których reprezentują Gosia Gajdemska, Artur Grabarczyk, Bartosz Ostrowski i Iwona Wojnicka. Muzeum Tańca to przedsięwzięcie Kolektywu Artystycznego Format Zero, które zachęcić ma mieszkańców Warszawy do odkrywania historii i tożsamości miasta przez pryzmat tańca.
W okresie międzywojennym Warszawa była w centrum uwagi społeczności tanecznej w Europie. To właśnie stolica gościła Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny w 1933 roku, na którym spotkały się najważniejsze osoby świata tanecznego, a w jury zasiadał m.in. Rudolf Laban. W konkursie drugie miejsce zajęła Pola Nireńska, absolwentka szkoły Mary Wigman, później osiadła w Waszyngtonie tancerka, prywatnie żona Jana Karskiego. Pola Nireńska wystąpiła także w
dwóch spektaklach szkoły Rytmiki i Plastyki prowadzonej przez Janinę Mieczyńską. Natomiast Szkołę Umuzykalnienia prowadziła w tamtym okresie Tacjanna Wysocka. Do twórców wówczas działających należy także słynny baletmistrz Feliks Parnell. Te cztery wybitne postaci, ich choreografie i styl taneczny, będą źródłowym materiałem i inspiracją do etiud tanecznych w wykonaniu współczesnych warszawskich tancerzy.

Kontekst europejski Pionierów Tańca Modern to przede wszystkim wielkie nazwiska rewolucjonistów, takich jak Rudolf Laban, Mary Wigman, Kurt Jooss i Émile Jaques-Dalcroze. Laban pokazał światu, że ciało jest trójwymiarowe i taniec też może taki być. Mary Wigman udowodniła, że podstawy baletowe nie są konieczne, a najważniejsze w tańcu to móc wyrażać siebie. Kurt Jooss spektaklem Zielony Stół z 1932 roku zmienił perspektywę tańca, pokazując
choreografię, której tematem była wojna. Dalcroze rozwinął autorski system ćwiczeń, traktując ludzkie ciało jako najważniejszy instrument muzyczny. Warszawscy tancerze z tamtego okresu święcili triumfy na pokazach i festiwalach Tańca Modern organizowanych w całej Europie.

Projekt Warszawskie Muzeum tańca wyróżnia się na mapie kulturalnej miasta oryginalną i atrakcyjną koncepcją popularyzacji historii i wiedzy o sztuce tańca. Projekt wpisuje Warszawę na listę miejsc, gdzie taniec jest rozpatrywany w kategoriach dóbr kultury i tożsamości jej mieszkańców. Ogromne zainteresowanie tańcem w Warszawie, rozliczne szkoły, inicjatywy oraz wypełnione sale taneczne nie przekładają się jednak na wiedzę o najnowszej historii polskiego tańca. Warszawskie Muzeum Tańca ma przywrócić pamięć o sławnych postaciach, których prace były rozpoznawane w okresie międzywojennym w całej Europie.

Program Warszawskiego Muzeum Tańca 2017:

NOC MUZEÓW 20 maja 2017 w godzinach 20.00 - 23.00
W Muzeum Warszawskiej Pragi pokazane zostaną etiudy Gosi Gajdemskiej, Artura Grabarczyka, Bartosza Ostrowskiego i Iwony Wojnickiej, których tematem będzie styl taneczny Tacjanny Wysockiej, Feliksa Parnella, Janiny Mieczyńskiej i Poli Nireńskiej. Trwające piętnaście minut pokazy rozpoczynać się będą co godzinę, trzy razy podczas trwania Nocy Muzeów. Oprawę muzyczną zapewnią Wiktor Podgórski i India Czajkowska. Reżyseria przestrzeni muzealnej w wykonaniu Romana Woźniaka.

Występują
Gosia Gajdemska//Tacjanna Wysocka
Artur Grabarczyk//Feliks Parnell
Bartosz Ostrowski//Janina Mieczyńska
Iwona Wojnicka//Pola Nireńska

Wykład interaktywny
Joanna Stasina
Pionierzy Tańca Modern w Warszawie
Dla zwiedzających dostępny będzie szczegółowy program.

Muzeum Warszawy/Muzeum Warszawskiej Pragi
ul. Targowa 50/52
Pokazy o godzinie 20.00, 21.00 i 22.00
Wstęp wolny

SPEKTAKL Po Krzyku 4 czerwca 2017
Spektakl Po Krzyku to refleksja choreograficzna na temat twórczości Poli Nireńskiej. Polska tancerka i choreografka żydowskiego pochodzenia, której początki kariery przypadają na okres międzywojenny, rozpoczynała swoją karierę w zespole Mary Wigman. Na Kongresie Tańca w Wiedniu, w 1934 roku, zdobyła nagrodę za autorską choreografię Krzyk. Kariera solowa Poli Nireńskiej była jednak ciągłą, samotną i przepełnioną strachem ucieczką od hitlerowskich prześladowań. Zdjęcia artystki, opisy jej przedwojennych występów solowych oraz ślady niemieckiego Ausdruckstanz w jej twórczości, były obiektem studiów zespołu. W kontekście choreograficznym odwołaliśmy się do metod pracy twórczej Mary Wigman.

Więcej informacji na stronie www.polanirenska.blogspot.com

Teatr Academia
ul. 11 Listopada 22
godz.19.30
Bilety: 20 PLN
Rezerwacja biletów i informacje: joanna@formatzero@gmail.com

• SOBOTY W WARSZAWSKIM MUZEUM TAŃCA 13 maja oraz 3 czerwca 2017
Wykład performatywny na temat techniki pionierów tańca Modern w Warszawie. Uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję poznać i samodzielnie wykonać ćwiczenia, na których opierali swoje prace sceniczne tancerze międzywojnia. Praktyczne zajęcia taneczne wzbogacone będą o wiedzę na temat stylu tanecznego i choreograficznego, a także historii tańca Modern w Europie.

Wśród osób, których prace z sali prób poznamy będzie Pola Nireńska, Mary Wigman i Rosalia Hladek. Wśród ćwiczeń mających ponad 80-letnią tradycję znajdzie się nauka słynnej Skali A Rudolfa Labana na prawą i na lewą stronę. Do udziału w zajęciach potrzebny będzie wygodny strój sportowy, oraz pozytywne nastawienie.

Zajęcia poprowadzi Iwona Wojnicka - tancerka, choreografka i analityk ruchu. Z wykształcenia socjolog i teoretyk tańca. W latach 2010 - 2013 stażystka w Codarts. W latach 2011 - 2016 studiowała Labanowską Analizę Ruchu metodą Ausdruckstanz w Eurolab w Berlinie. Liderka

Kolektywu Artystycznego Format Zero.
Więcej na stronie www.iwonawo.com

Zajęcia w godzinach 10.00 - 13.00
Wstęp wolny
Rezerwacja miejsc: joanna@formatzero@gmail.com

• POKAZ FILMOWY oraz oficjalne zakończenie projektu jesienią 2017
Specjalny pokaz filmów dokumentalnych, które powstaną w czasie trwania projektu. Tematem filmów będzie proces twórczy artystów, którzy ze śladów historycznych starają się odtworzyć styl taneczny warszawskich artystów dwudziestolecia międzywojennego. W filmach zobaczymy jak przebiegała praca koncepcyjna z materiałami historycznymi oraz przygotowanie choreografii poświęconej danej postaci. Filmy realizowane będą w różnych miejscach Warszawy.

Warszawskie Muzeum Tańca tworzą:
Dyrektor artystyczny: Iwona Wojnicka
Dramaturgia: Gosia Gajdemska
Choreografia i taniec:
Gosia Gajdemska, Artur Grabarczyk, Bartosz Ostrowski, Iwona Wojnicka
Reżyseria przestrzeni: Roman Woźniak
Muzyka: Wiktor Podgórski, India Czajkowska
Strategia komunikacji: Daniel Jarociński
PR i koordynacja: Joanna Stasina

Warszawskie Muzeum Tańca inspirowane jest Manifestem dla tanecznego muzeum wybitnego francuskiego choreografa Borisa Charmatza.
Projekt jest współfinasowany przez m.st. Warszawa.

Partnerzy:
Muzeum Warszawy
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy
Teatr Academia

Patroni Medialni:
taniecpolska.pl
Magazyn Taniec

Produkcja
Kolektyw Artystyczny i Stowarzyszenie Format Zero

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi