Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Weekend z reportażem w Ateneum

powrót
Weekend z reportażem w Ateneum

23-24 marca 2019 r. zapraszamy na Weekend z reportażem do Teatru Ateneum w Warszawie. Premiera „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego w adaptacji i reżyserii Mikołaja Grabowskiego jest doskonałym pretekstem do przyjrzenia się zjawisku jakim jest reportaż.

23 i 24 marca Teatr Ateneum stanie się miejscem spotkań z wybitnymi reportażystami, pokazów filmów, czytań fragmentów książek nominowanych w 10. edycji Nagrody Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz targów książki reporterskiej.

W sobotę wraz z Anną Bikont i Cezarym Łazarewiczem będziemy zastanawiać się nad specyfiką reportażu jako gatunku literackiego oraz zawodu reportażysty. W niedzielę skupimy się na twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. Poznamy m.in. perypetie pierwszego wydania „Cesarza” na Zachodzie i porozmawiamy z Jarosławem Mikołajewskim, poetą, pisarzem i publicystą, a przede wszystkim wielkim przyjacielem słynnego reportażysty.

PROGRAM

23 marca (sobota)
| 15:00-19:00 |
Targi książki reporterskiej organizowane we współpracy z księgarnią BookBook.

| 16:00-17:00 |
Czytanie fragmentów reportaży autorów nominowanych w X edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: Masha Gessen - „Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji”, Ben Judah - „Nowi londyńczycy, Paweł Kapusta – „Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym”, Niklas Orrenius – „Strzały w Kopenhadze”, Małgorzata Rejmer „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”.
Obsada: Marzena Trybała, Przemysław Bluszcz

| 17:30-18.30 |
Spotkanie z Anną Bikont i Cezarym Łazarewiczem
O pracy reportera, szukaniu tematów, rozmówców i specyfice swojej twórczości opowiedzą Anna Bikont, autorka m.in. takich książek jak „Sendlerowa. W ukryciu”, „My z Jedwabnego” i Cezary Łazarewicz, autor reportaży "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka oraz "Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza".
Prowadzenie – Michał Nogaś, dziennikarz, krytyk literacki związany z „Gazetą Wyborczą”, prowadzący program „Radio Książki”oraz profil „Nogaś na stronie”

| 19:00-21:00 |
pokaz filmu „Bez tytułu/ Untitled”
reż. Monika Willi, Michael Glawogger
Czas trwania: 103 min.

Glawogger („Śmierć człowieka pracy”, „Chwała dziwkom”, „Megamiasta”) w 2013 roku udał się w roczną podróż bez planu. Ruszył na południe, do krajów które pojawiają się w naszej świadomości tylko jako paski sensacyjnych newsów o kolejnych klęskach żywiołowych, wojnach, falach głodu lub politycznego chaosu. Przez ekran płyną, wdzierając się w naszą podświadomość, hipnotyczne obrazy będące śladem zapisu podróży przez Włochy, Bałkany, kraje Maghrebu i Saharę, aż po wschodnie wybrzeże Afryki. To trwająca ponad cztery miesiące, wiodąca z północy na południe, droga przez kolejne kręgi piekła, przez krzywe odbicia jeszcze sytej i bezpiecznej Europy.

24 marca (niedziela)
| 15:00-19:00 |

Targi książki reporterskiej organizowane we współpracy z księgarnią BookBook

| 16:00-17:00 |
Czytanie fragmentów reportaży nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: Marci Shore - „Ukraińska noc. Rewolucja jako doświadczenie”, Mariusz Szczygieł- „Nie ma”, Ilona Wiśniewska - „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”, Maciej Zaremba Bielawski - „Dom z dwiema wieżami”.
Obsada: Olga Sarzyńska, Grzegorz Damięcki

| 17:30-18.30 |
Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim, przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego oraz autorem osobistego wspomnienia o nim pt. Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego.
Prowadzenie: Tadeusz Nyczek, krytyk teatralny, literacki i plastyczny, kierownik literacki Teatru Ateneum

| 18:30-19:30 |
Spotkanie z Katarzyną Mroczkowską-Brand, tłumaczką twórczości Ryszarda Kapuścińskiego na j. angielski. Dowiemy się m.in. jak Kapuściński rozpoczął międzynarodową karierę.
Prowadzenie: Tadeusz Nyczek, krytyk teatralny, literacki i plastyczny, kierownik literacki Teatru Ateneum

| 20:00-21:30 |
pokaz filmu „Jeszcze dzień życia”
reż. Raúl de la Fuente, Damian Nenow
Czas trwania: 85 minut

Trzymający w napięciu film animowany z elementami dokumentu, oparty na książce „Jeszcze dzień życia” Ryszarda Kapuścińskiego. Opowieść o rozgrywającej się w latach 70. Wojnie domowej w Angoli i pracy reportażysty. „Jeszcze dzień życia” zdobył m.in. Europejską Nagrodę Filmową 2018 i Nagrodę Goya 2019 dla najlepszego filmu animowanego.

Szczegóły:
23, 24 marca 2019 r.
Scena na Dole im. Wojciecha Młynarskiego
Wstęp wolny – wejściówki na wydarzenia można odebrać w kasie Teatru lub zarezerwować telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów

Premiera spektaklu „Cesarz” w reż. Mikołaja Grabowskiego – 30 marca 2019

Partnerzy:
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki
BookBook Księgarnia

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi