Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

WERTEP zaczarował Orlę

powrót
WERTEP zaczarował Orlę
Występ w Orli

4 sierpnia 2018 r. to był wyjątkowy dzień. I to nie tylko ze względów artystycznych. Wertep w Orli to było także spotkanie z przeszłością i tradycją dzięki „Historiom utkanym z nici”, gdzie podziwiać mogliśmy wyroby ręodzieła miejscowych gospodyń, ale także przedstawieniu młodych orleańskich uczniów, którzy zaprezentowali przed rodzimą publicznością niezwykły spektakl „Klasssa wielkich wydarzeń”.

Było więc rodzinnie, czasami wzruszająco, a dzień zakończyły wspaniałe występy artystów z Polski i zagranicy. Zdumienie, podziw ale i salwy śmiechu wywołał występ dwóch młodzieńców z Francji tworzacych duet Cie Soralino. Ich przedstawienie zatytułowane „InBox”, czyli „W pudle” można było odebrać dosłownie, ponieważ głównym rekwizytem jakie mogliśmy zobaczyć na miejskim placu w Orli były właśnie kartonowe pudła. Co ciekawe, ci artyści street art - akrobaci - wyczarowali za ich pomocą ciekawe, miejscami bardzo zabawne przedstawienie. Soralino powstało dzięki spotkaniu żonglera i akrobaty, ale przede wszystkim ich sztuka to street art powstała w trakcie wspólnie spędzonych kilometrach w podróży. I te ich doświadczenie świetnie odnalazło się w spotkaniu z orleańską publicznością.

Widzów ku następnemu występowi, tym razem w wykonaniu szwajcarsko-włoskiemu duetu akrobatów tańczących na linie „Circo Pitanga” w tanecznym i odsyć makabrycznym koorowodzie poprowadził „Danse Macabre” wymyślony i prowadzony przez pochodzącą z Puerto Rico Deborah Hunt. Dzieci aż piszczały z radości ganiając za wielkimi postaciami z ogromnymi czaszkami zamiast głów. Taneczny korowód zabrał ich w swój taniec dookoła miejskiego parku w Orli. Zapadający zmierzch, blask świec – to rzeczywiście mogło zrobić wrażenie na widzach.

Ale „Danse Macabre” nie był kulminacją festiwalowego wieczoru. Zaraz po nim widzów porwał „Nuptial Ropes” zaprezentowany przez Circo Pitanga. Na prowizorycznym placu przed synagogą artyści przedstawili spektakl, gdzie związek dwojga ludzi potraktowany został z groteskowym wyolbrzymieniem. Rozbawiona publiczność bardzo żywiołowo reagowała na te popisy. Ale „Circo Pitaga” znany jest przede wszystkim ze swoich popisów akrobatycznych na linach – i w tym roku także nie zwiedli. Ich tańce na linie na tle rozgwieżdżonego letniego nieba na długo pozostaną w pamięci.

Finał w Orli zawsze jest wyjątkowy. Organizatorzy – Agata Rychcik-Skibińska i Dariusz Skibiński – do występów w magicznej synagodze zawsze zapraszają wyjątkowych artystów. Nie inaczej było tym razem, bo do Orli przyjechali artyści związani z poznańskim Teatrem Ósmego Dnia: Lech Raczak i Trio Targanescu.
To Lech Raczak w 1964 roku wspólnie z Tomaszem Szymańskim założył teatr studencki pod nazwą Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia, znany dziś jako Teatr Ósmego Dnia. Łącznie wyreżyserował ponad 50 przedstawień. Jest autorem scenariuszy większości z nich. Kilka z jego przedstawień zostało zarejestrowanych dla telewizji. Teksty teatrologiczne publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Z kolei Trio Targanescu od ponad dwudziestu lat, łącząc się w różnorodne konstelacje, tworzą muzykę do spektakli, filmów, słuchowisk i kabaretów. Spotkali się w 1999 roku podczas pracy przy III Wieczorze Olbrzymów Teatru CINEMA z Michałowic. Już jako wielowątkowy, otwarty projekt sceniczny pod nazwą Targanescu, w 2003 roku zaprezentowali swój pierwszy autorski spektakl pt. „Muzyka przerażająca, potargana i inne wesołe piosenki”. Koncertują w kraju i za granicą, brali udział w licznych festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Od zawsze związani są z poznańską sceną teatralną.
W Orli artyści zaprezentowali „Podróże przez sny. I powroty”. Niełatwy w odbiorze spektakl słowno-muzyczny także spotkał się z żywym zainteresowaniem publiczności, która pomimo późnej pory (przedstawienie zaczęło się po godz. 22) stawiła się licznie w synagodze. Jeszcze raz okazało się, że Wertep łącząc sztukę uliczną z alternatywną potrafi zainteresować swojego widza. I to bez względu na wiek.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi