Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Wesele Andrzeja Wajdy

powrót
Wesele Andrzeja Wajdy

27 listopada 2018 r. zapraszamy do TVP Kultura na słynną adaptację dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy pt. "Wesele" ze znakomitymi zdjęciami zmarłego w poniedziałek 19 listopada wybitnego operatora Witolda Sobocińskiego, którego żegnamy we wtorek 27 listopada na Powązkach Wojskowych.

Witold Sobociński był autorem zdjęć do czterech filmów fabularnych Andrzeja Wajdy: „Wszystkiego na sprzedaż”, „Ziemi obiecanej”, „Smugi cienia” i właśnie „Wesela” - nie tracącego na aktualności dramatu o Polakach. Inspiracją do jego napisania stało się głośne wesele w domu Tetmajera w podkrakowskich Bronowicach w 1900 roku - arystokrata i poeta Lucjan Rydel ożenił się z gospodarską córką...

Bohaterami Wesela są przedstawiciele inteligencji i chłopstwa, którzy przybywają do bronowickiej chałupy, by świętować z okazji ślubu inteligenta Pana Młodego oraz chłopki Panny Młodej. Tytułowe wesele zakłócają przybywające na uroczystość zjawy, których obecność staje się okazją do refleksji nad historią polskiego społeczeństwa i jego perspektywami na przyszłość.

Wajda, ekranizując Wesele, skondensował akcję utworu do wnętrza chałupy, w której dynamiczne sekwencje tańca nakręcił Witold Sobociński. Jakkolwiek adaptacja dramatu Wyspiańskiego posługiwała się kostiumem historycznym, jej przesłanie zostało poddane aktualizacji; przykładowo, postać Wernyhory została ucharakteryzowana na Józefa Piłsudskiego. Filmowe Wesele, spotkawszy się w kraju ze skrajnie zróżnicowanymi recenzjami, zostało ciepło przyjęte za granicą, zdobywając Srebrną Muszlę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián.

Emisja: 27.11.2018, TVP Kultura, godz. 20:20

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi