Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Wideo – performans w Muzeum Ślaskim

powrót
Wideo – performans w Muzeum Ślaskim

W 2018 roku Muzeum Śląskie zaprasza na regularne spotkania z wideo-artem, performansem oraz sztuką w przestrzeni publicznej. Cykl Akademia Sztuki to nowa propozycja dla zainteresowanych dyskusją o najważniejszych trendach w tych dziedzinach w XX i XXI wieku.

Trzy odsłony Akademii Sztuki będą prezentować różnorakie aspekty dzisiejszej działalności artystycznej i spotkania twórcy z widzem. Zapraszamy do udziału w wykładach, spotkaniach z artystami oraz pokazach, których zadaniem jest budowanie refleksji wokół ważnych artystycznych zjawisk, a także stworzenie możliwości przeżycia sztuki żywej, tworzonej w przestrzeni Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Już 24 marca o godz. 17.00 odbędzie się pierwsze spotkanie Akademii sztuki performansu poświęcone twórczości Jerzego Beresia (1930-2012). Bereś jest jednym z najwybitniejszych artystów polskich drugiej połowy XX wieku. Zasłynął z użycia własnego ciała jako materii sztuki, a swoje najsłynniejsze akcje realizował w latach 70. – czasach rozkwitu happeningów. Bereś od samego początku swoje akcje nazywał manifestacjami. Organicznie łączyły się one z jego twórczością rzeźbiarską: rzeźby prowokują widza do wykonania akcji, manifestacje prowadzą do powstania obiektu rzeźbiarskiego. To w rzeźbie, a nie w muzyce czy teatrze, należy szukać źródeł akcjonizmu Beresia. Artysta przez całe swoje życie powtarzał, że nie interesuje go popis, efekt, ale przekaz. Na polu sztuki prowadził nieustanny spór z rzeczywistością państwa totalitarnego, któremu starał się nadać wymiar uniwersalny. Jego twórczość uważana jest za jedną z najbardziej upolitycznionych w sztuce polskiej II połowy XX wieku, choć sam artysta nigdy nie angażował się w pozaartystyczną działalność polityczną.

Wykład wygłosi dr Jerzy Hanusek – filozof, krytyk sztuki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, przez wiele lat prezes krakowskiego Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia, kurator wielu wystaw, autor i redaktor, w latach 90. publikował teksty w „Czasie Krakowskim", „Rzeczpospolitej” czy „Gazecie Wyborczej”. Spotkanie odbędzie się w sali edukacyjnej A na poziomie -3 w siedzibie Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1.

Akademię sztuki w przestrzeni publicznej zainauguruje wykład Andrzeja Holeczki-Kiehla pt. „Przestrzeń jako kreacja artystyczna, znak tożsamości”, który odbędzie się w piątek 6 kwietnia o godz. 18.00. Cykl będzie dotykać problemu przestrzeni w dziele sztuki, obecności dzieła sztuki w przestrzeni, problemu estetyki czy chaosu przestrzeni. Na kolejnych spotkaniach poruszone zostaną kwestie związane z rzeźbą oraz architekturą.

Akademia sztuki wideo to nowa formuła istniejącej od dwóch lat i cieszącej się dużą popularnością Akademii wideo-artu. Akademia sztuki wideo w tegorocznym cyklu ARGUEmentacja tworzy nową przestrzeń dyskusyjną, w której artyści spotykają się z teoretykami i historykami sztuki wideo. Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się 15 lutego, Izabella Gustowska rozmawiała z dr Mariką Kuźmicz. Rejestracja spotkania zostanie zaprezentowana w Galerii sztuki po 1945 roku wraz z wybraną pracą artystki. Kolejne spotkanie odbędzie się 19 kwietnia o godz. 18.00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia kosztuje 1 zł.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi