Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Wieczernik PREMIERA Teatr Telewizji 15.04

powrót
Wieczernik PREMIERA Teatr Telewizji 15.04

15 kwietnia 2019 r. zapraszamy na premierowy spektakl Teatru Telewizji pt. "Wieczernik", to dramat poetycki Ernesta Brylla w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego. Występują: Ewa Dałkowska, Radosław Pazura, Marcin Kwaśny.

Sztuka nawiązuje do tradycji chrześcijańskich misteriów paschalnych. Współczesna inscenizacja sprawia, że historię Zmartwychwstania Pańskiego oglądamy niczym pasjonujący thriller w najlepszym tego słowa znaczeniu. W Wieczerniku odbyła się pożegnalna, Ostatnia Wieczerza Chrystusa z Apostołami. Działo się to w czwartek, w przeddzień śmierci Jezusa na krzyżu. W tym samym miejscu, po ukrzyżowaniu Mistrza jego uczniowie raz jeszcze spotkali się, by wspólnie przeżywać te wyjątkowo bolesne dla nich chwile, pełne smutku, rezygnacji i zwątpienia, a także strachu przed szykanami. Atmosferę napięcia i niepokoju przerwała niespodziewana wiadomość o zniknięciu ciała Jezusa z grobu. W miejsce niezliczonych teorii na temat przyczyn tego zniknięcia zaczęło pojawiać się radosne przeżywanie Zmartwychwstania Chrystusa i doświadczenie mistycznej obecności mistrza.

Utwór Brylla, napisany w 1984 roku, został poddany ówczesnej cenzurze, zakazano jego publikacji oraz wystawiania na deskach teatru. Pomimo tego Andrzej Wajda z grupą wybitnych aktorów podjął decyzję o jego realizacji w Wielkanoc 1985 roku w kościele Miłosierdzia Bożego w Warszawie. Dramat uczniów Chrystusa zagubionych wobec faktu ukrzyżowania oraz Zmartwychwstania Mistrza wciąż brzmi współcześnie, ponieważ w postawach owych uczniów możemy poszukiwać i odnajdywać samych siebie. Wieczernik jest ponadczasową odpowiedzią na próby ograniczenia wolności, zagrożenia bytu narodowego, czy utratę niepodległości.

Szczegóły:
Autor: Ernest Bryll
Scenariusz: Ernest Bryll i Krzysztof Tchórzewski
Reżyseria: Krzysztof Tchórzewski
Scenografia i kostiumy: Joanna Walisiak-Jankowska
Zdjęcia: Jarosław Żamojda
Obsada: Ewa Dałkowska (Maria Magdalena), Radosław Pazura (Tomasz), Marcin Kwaśny (Piotr), Kamil Studnicki (Jan), Jan Marczewski (Uczeń I), Ryszard Jabłoński (Uczeń II), Ksawery Szlenkier (Nieznajomy)

PREMIERA: 15.04.2019, TVP1, godz. 21:00

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi