Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Wojciech Pszoniak nie żyje

breaking news
powrót
Wojciech Pszoniak nie żyje
fot. Adam Mikołajczyk / Wajda Making

19 października 2020 zmarł wielki aktor teatralny i filmowy, wielka osobowość Wojciech Pszoniak. Miał 78 lat, zmagał się z chorobą nowotworową.

Wojciech Zygmunt Pszoniak – polski aktor teatralny i filmowy. Pochodzi ze Lwowa, gdzie się urodził i spędził pierwsze dwa lata życia. W 1944 jego rodzina musiała wyjechać z tego miasta.

Dorastał w Gliwicach. W młodości grał na skrzypcach i klarnecie, w średniej szkole muzycznej w Bytomiu uczył się gry na oboju, udzielał się też w orkiestrze wojskowej. Występował w teatrach amatorskich i studenckich, a także w kabaretach (w 1961 założył kabaret "Czerwona Żyrafa").

Z Gliwic do Paryża - Wojtek Pszoniak - film Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego o wybitnym aktorze.


W 1968 ukończył studia na PWST w Krakowie. Występował na scenach Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Warszawie. W latach 1974-1980 był wykładowcą w warszawskiej PWST. W latach 70. występował także w kabarecie Pod Egidą. Od końca lat 70. grał w teatrach francuskich. W latach 80. wyjechał na stałe do Paryża.

Drogę do międzynarodowej kariery otworzyła mu znakomita rola Moryca Welta w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Wystąpił w takich filmach jak "Wesele", "Danton" i "Korczak" Andrzeja Wajdy, "Austeria" Jerzego Kawalerowicza.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Wojciechem Pszoniakiem.


Od 1978 grał w teatrach francuskich m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich. W latach 80. wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu. W 2008 r. otrzymał francuski Order Zasługi za "wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury".

Od lat 90. grywa zarówno w przedstawieniach francuskich, jak i w polskich.
Ma na koncie ponad 100 filmów produkcji zagranicznej i polskiej.

Zmarł 19 października 2020 r. w wieku 78 lat. Od lat zmagał się z chorobą nowotworową.

fot. Adam Mikołajczyk / Wajda Making

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi