Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Wszystko w rodzinie - premiera w Bielsku-Białej

powrót
Wszystko w rodzinie - premiera w Bielsku-Białej
Wszystko w rodzinie, reż. W. Mazurkiewicz

Już 6 stycznia na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej będzie można premierowo zobaczyć nową farsę Ray'a Cooney'a "Wszystko w rodzinie", którą wyreżyserował dyrektor teatru Witold Mazurkiewicz.

Ray Cooney to brytyjski komediopisarz określany mianem "mistrza farsy" i trzeba przyznać, że określenie to nie jest nad wyrost. Jego "Mayday" oraz kontynuacja czyli "Mayday 2" z wielkim powodzeniem i chęcią wystawiany jest na polskich scenach teatralnych. Z kolei "Wszystko w rodzinie" oceniane jest jako najlepsza farsa Ray'a Cooney'a. Kto więc zna sztuki autorstwa Ray'a nie potrzebuje już raczej dalszego polecania najnowszej propozycji Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Historia rozgrywa się w szpitalu św. Andrzeja w Londynie gdzie przygotowywane jest świąteczne przedstawienie dla pacjentów. Jednocześnie odbywa się tam zjazd neurologów… Już samo połączenie tych dwóch wydarzeń nie może skończyć się dobrze. Jakby tego było mało, jeden z lekarzy dowiaduje się, że do szpitala przyjedzie jego nieślubny, dorosły już syn, o którym do tej pory nie miał najmniejszego pojęcia i jak można się domyśleć, chce on spotkać i poznać swojego nieobecnego ojca. Żart tekstowy przeplata się z żartem sytuacyjnym, absurd goni absurd.

Jak wspominał Witold Mazurkiewicz, farsa ta jest w pewien sposób wymagająca od twórców i aktorów, gdyż bardzo wiele rzeczy jest w niej ściśle opisane - od scenografii i rekwizytów aż po wybór drzwi, którymi postać opuści scenę w odpowiednim momencie. Bardzo ważne było też zgranie czasowe słów, które padają oraz gestów jakie wykonują poszczególne postaci. Mimo jednak tak wyśrubowanego stylu farsy, twórcy i aktorzy mieli szerokie pole do popisu. I tak warto zauważyć, że za wygląd scenografii odpowiada grafik Teatru Polskiego - Tomasz Tobys. Z kolei na scenie zobaczyć można plejadę postaci, bo aż 12 aktorów. Taka ilość bohaterów na pewno tylko wzmocni komiczny efekt farsy.

Spektakl można było zobaczyć przedpremierowo podczas nocy sylwestrowej w teatrze, co wpisuje się już w pewną tradycję w ramach której na przełomie roku widzowie mogą obejrzeć na teatralnej scenie komedię. Premiera spektaklu zaplanowana jest na jutro czyli piątek 6 stycznia 2017r. Premierze sztuki oraz niektórym przedstawieniom towarzyszyć będzie koncert "Ostatnia randka z Sinatrą", który upamiętnia 101. rocznicą urodzin piosenkarza.


Fragment sztuki "Wszystko w rodzinie" zaprezentowany podczas spotkania prasowego

Wszystko w rodzinie
Teatr Polski w Bielsku-Białej, Duża Scena
premiera: 06-01-2017r.

Autor – Ray Cooney
Reżyseria – Witold Mazurkiewicz
Przekład – Elżbieta Woźniak
Scenografia – Tomasz Tobys
Kostiumy – Małgorzata Jankowska

Obsada: Grzegorz Sikora, Piotr Gajos, Adam Myrczek, Marta Gzowska-Sawicka, Kazimierz Czapla, Anita Jancia, Barbara Guzińska, Mateusz Wojtasiński, Maria Suprun, Jerzy Dziedzic, Aleksander Pestyk, Jadwiga Grygierczyk.


Ostatnia randka z Sinatrą
Teatr Polski w Bielsku-Białej, Duża Scena
premiera: 06-01-2017r.

Reżyseria – Witold Mazurkiewicz
Autorzy – Zuzanna Bućko, Szymon Bogacz
Aranże muzyczne – Krzysztof Maciejowski
Ruch sceniczny – Katarzyna Zielonka
Asystent reżysera – Tomasz Lorek
Inspicjent – Renata Sladeczek

Obsada: Tomasz Lorek, Sabina Karwala, Rafał Sawicki, Marta Gzowska-Sawicka, Adam Myrczek

Serdecznie zapraszamy!

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi