Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Żabusia Teatr Telewizji 4.11

powrót
Żabusia Teatr Telewizji 4.11

4 listopada 2019 r. zapraszamy do Teatru Telewizji na spektakl "Żabusia" jeden z najwybitniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Występują: Kamila Baar-Kochańska, Arkadiusz Janiczek, Sławomir Orzechowski, Mateusz Damięcki.

Opowieść o obłudzie i mieszczańskim zakłamaniu, a zarazem wnikliwy portret kobiecej duszy. Ta tragifarsa dzieje się w domu Bartnickich. Helena i Jan stanowią na pozór dobrane małżeństwo. Jan jest ślepo zakochany w żonie, która nieustannie go zdradza, zachowując przy tym obraz wzorowej matki i żony. Kiedy prawda wychodzi na jaw, konsekwencje są zaskakujące.

Żabusia reprezentuje typ kobiet, tzw. słodkich idiotek, które według Zapolskiej pojawiły się jako symptom moralnego rozkładu. Pewna farsowość i przejaskrawione efekty służą autorce do skompromitowania nie tylko tytułowej bohaterki, ale także jej środowiska ludzi należących do znienawidzonej przez Zapolską menażerii ludzkiej, niedojrzałych i niezdolnych do podjęcia odpowiedzialności za swoje życie. Współcześnie, kiedy prywatność jest świadomie odzierana z intymności, a wielu ludzi wybiera życie na pokaz, dramat Zapolskiej napisany w 1897 roku brzmi niezwykle aktualnie.

Szczegóły:
Autor: Gabriela Zapolska
Reżyseria i scenariusz: Anna Wieczur-Bluszcz
Zdjęcia: Witold Płóciennik
Scenografia: Ewa Gdowiok
Kostiumy: Katarzyna Adamczyk

Obsada: Kamila Baar-Kochańska, Arkadiusz Janiczek, Małgorzata Kocik, Sławomir Orzechowski, Katarzyna Gniewkowska, Mateusz Damięcki, Małgorzata Klara, Dominika Majewska
PREMIERA: 19.02.2018

Emisja: 4.11.2019, TVP1, godz. 21:00

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi