Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Zbiór dramatów Weroniki Murek

powrót
Zbiór dramatów Weroniki Murek
Wydawnictwo Czarne

4 kwietnia 2019 r. premierę będzie miała książka pt. "FEINWEINBLEIN" zawierająca dramaty Weroniki Murek.

Tuż po debiucie pisano o niej, że spadła na polską scenę literacką niby meteoryt. Oryginalność jej wyobraźni, wyczucie dramaturgiczne, a przede wszystkim niezwykły słuch językowy i niepowtarzalne poczucie humoru zwróciły uwagę jury największych nagród, między innymi Nagrody im. Witolda Gombrowicza za debiut czy Nagrody Literackiej Nike.

Weronika Murek, autorka zbioru opowiadań "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina", powraca w gatunku, w którym – jak sama mówi – najlepiej się czuje. W dramatach Feinweinblein, Wujaszki i Morowe sięga po tematy fundamentalne: historię przez duże H, miłość, śmierć, samotność, poczucie pozostawania poza głównym nurtem wydarzeń czy tęsknotę za innym, lepszym życiem. Jednak z właściwą sobie niechęcią do „aptekarskiego przepisywania świata” wywraca je na lewą stronę i stawia przed krzywym zwierciadłem. Opowieści groteskowo się wykrzywiają, ale autorka wciąż dodaje nowe, zaskakujące perspektywy. Przede wszystkim jednak stawia kolejne pytania, z którymi czytelnik do końca pozostanie sam.

Weronika Murek jest oszczędna, w niewielu słowach potrafi zmieścić mnogość emocji i refleksję, która sięga daleko w głąb, w samo sedno. A stamtąd wyziera tęsknota i groza, nieustannie skradające się niby tytułowe straszydło Feinweinblein.

Szczegóły:
FEINWEINBLEIN, Weronika Murek
Liczba stron: 216
ISBN: 978-83-8049-838-9
Data publikacji: 3 kwietnia 2019
Cena okładkowa: 34,90 zł
Wydawnictwo Czarne

Spis treści:
Feinweinblein 5
Wujaszki 89
Morowe 149

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi