Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Znamy artystów Festiwalu Ciało/Umysł 2018

powrót
Znamy artystów Festiwalu Ciało/Umysł 2018

Od 30 września do 5 października 2018 r. odbędzie się w Warszawie 17 edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł. Tym razem hasłem przewodnim będzie "Zorientuj się!"

Zorientuj się! – gdzie teraz tak naprawdę jesteś? Zorientuj się! – czy Wschód może być bliski? Zorientuj się! – jaka jest twoja orientacja?

Artyści 17. Ciało/Umysł stawiają sobie i nam osobiste pytania, bez oskarżeń, gotowych rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. Mierzą się ze stereotypami, sięgają do bogatej tradycyjnej kultury swoich krajów po to, by mówić o ich współczesności. Zapisane w spektaklach indywidualne doświadczenie otwiera możliwość porozumienia opartego na empatii, pozwala zrewidować to, co znane. Jest punktem wyjścia do rozmowy zarówno o Europie, jak o świecie arabskim.

PROGRAM:

Omar Rajeh (Liban)
#minaret
po raz pierwszy w Polsce
premiera: 30.09.2018, Festiwal Romaeuropa
Czy miasto może umrzeć? A wraz z nim jego historia, kultura, pamięć jego mieszkańców? Minaret Meczetu Umajjadów w Aleppo, który wznosił się ponad miastem przez prawie tysiąc lat, legł w gruzach. To jeden z utraconych zabytków, które tworzyły tożsamość świata arabskiego. Był duszą największego miasta Syrii i świadkiem historii Aleppo oraz wielu pokoleń jego mieszkańców. Spektakl Omara Rajeha jest wyrazem niezgody na unicestwienie Aleppo. W jaki sposób stawić czoło zniszczeniu i zawłaszczeniu całych miast oraz pogwałceniu ludzkiej intymności i prywatności? Jak budować na gruzach?Omar Rajeh jest najbardziej znanym choreografem świata arabskiego, który przecierał ścieżki dla tańca współczesnego w tym kręgu kulturowym. Na festiwalu Ciało/Umysł polska publiczność 2 dni po premierze w Rzymie zobaczy jego najnowszy spektakl #minaret. W przedstawieniu spotykają się taniec współczesny i tradycyjna muzyka będąca dziedzictwem kulturowym Aleppo.

Kiedy: 2 października 2018, g. 20:30
Gdzie: STUDIO teatrgaleria
Bilety: 40/50 zł


Simon Mayer (Austria)
Sons of Sissy
po raz pierwszy w Polsce
(premiera: 2015, Wiedeń) trailer
Czterech mężczyzn gra na żywo muzykę folkową i tańczy tradycyjne, męskie tańce grupowe. Simon Mayer, młody choreograf pochodzący z Górnej Austrii, wziął na warsztat tańce i muzykę ludową rodzinnego regionu. Kwartet nudystów, eksperymentalne rytualne kombo taneczne, queerowy zespół folklorystyczny? – synowie Sissy nie pozwalają się zaszufladkować w ramach tradycyjnego wzorca męskości. Żonglują momentalnymi znaczeniami i żywiołowo bawią się konwencją. Konserwatyzm? Ich odpowiedzią jest humor.

Kiedy: 3 października 2018, g. 20:30
Gdzie: STUDIO teatrgaleria
Bilety: 40/50 zł


Radhouane El Meddeb (Tunezja/Francja)
Facing the Sea, for Tears to Turn into Laughter
po raz pierwszy w Polsce
(premiera: 2017, festiwal w Awinionie) trailer
Radhouanne El Meddeb po 20 latach spędzonych we Francji wrócił do Tunezji, która przeżyła rewolucję i wciąż żyje w oczekiwaniu zmiany. Spotkał się z Tunezyjczykami, którzy brali udział w rewolucji. Dla wielu z nich był tym, który zostawił swój kraj. Stworzył spektakl rozpisany na dziesięcioro artystów z Tunisu, tancerzy, aktorów i muzyków, kobiet i mężczyzn, w którym czerpie z ich i swoich osobistych doświadczeń, a także z tradycji i współczesności Tunezji. Stawia pytania o tożsamość i przynależność, żałobę i utratę więzi, wyraża gniew wobec kraju, który pozostawiając ubogich samym sobie, wydaje ich ekstremistom.
Przedstawienie buduje intensywność gestu, muzyki, śpiewu, obrazu i – przede wszystkim – spojrzenia. Mężczyźni i kobiety w napięciu patrzą na morze, patrzą na rzędy widzów. Tytułowe morze dzieli nie tylko Europę i Afrykę Północną, ale przede wszystkim konkretnych ludzi. Taniec definiowany jest zwykle przez ruch, gest, ale ten spektakl dzieje się właściwie pomiędzy gestami, w obliczu utraconych więzi. Każda ze stron na coś czeka. Czy jestem na właściwym miejscu? – to pytanie artysta stawia sobie i każdemu z widzów.

Kiedy: 5 października 2018, g. 20:30
Gdzie: STUDIO teatrgaleria
Bilety: 40/50 zł

W programie 17. edycji Ciało /Umysł także:
Premiery polskich artystów, projekt wymiany, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, arabska kuchnia i muzyka.

Zorientuj się! Przyjdź na Ciało/Umysł

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi