Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Znamy wyniki Festiwalu Lalka też Człowiek

powrót
Znamy wyniki Festiwalu Lalka też Człowiek
Festiwal Lalka Też Człowiek 2017

Znamy wyniki konkursu XII Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”. Festiwal okazał się w tym roku ogromnym sukcesem. Wszystkie wejściówki zarezerwowane zostały jeszcze przed startem. Spośród 15 spektakli wybrano najlepsze w 7 kategoriach. Nagrodzone zostały również filmy animowane.

W październiku do Polski przyjechały czołowe światowe grupy teatralne zajmujące się teatrem lalek dla dorosłych. Przez tydzień ponad tysiąc widzów obejrzało 15 spektakli. Ostatniego dnia festiwalu przyznane zostały nagrody w siedmiu kategoriach. Nagrodę „Za Wyrażenie Teatru Lalką”, za minimalizm kompleksowej ekspresji, otrzymał Teatr Karlsson Haus z Rosji za „Opowieść o Wani i Enigmatycznej Rosyjskiej Duszy”. Przedstawienie opowiada tajemniczą historię tytułowego Wani i jego walki ze smokiem. Nagroda „Za Wyrażenie Lalką Teatru”, za najbardziej kreatywną koncepcję lalkową i Nagroda Studentów – „Stówa za Pointę” trafiły do autora wyjątkowego spektaklu „The Game of Time” Davida Zuazoli. Jeden lalkarz odgrywa siedem siedmiominutowych historii, wyreżyserowanych przez siedmiu artystów z siedmiu krajów. Rouge28 Theatre sięgnął do japońskich opowieści o duchach i filmów grozy, tworząc mroczny „Kwaidan. Główna aktorka Aya Nakamura otrzymała nagrodę „Za wyrażanie Życia Lalką” dla najlepszego aktora lalkarza. Grand prix otrzymała grupa Zero en conducta za magiczny spektakl „La Dernière danse de Brigitte”. Przedstawienie otrzymało również Nagrodę Publiczności – zaproszenie w ciemno na kolejną edycję festiwalu w roku 2018. Wyjątkowa nagroda „Cudnej Chwili” za piękny moment animacji, przyznawana przez Marka b. Chodaczyńskiego, prezesa Unii Teatr Niemożliwy, powędruje do Indii „za animację złotą dłonią prawego przedramienia aktora Avinash Kumar” w spektaklu „Mahabharata”.

Jak co roku nagrody przyznano również w części filmowej festiwalu. Pierwszą nagrodę otrzymała Paulina Ziółkowska za „O Matko!”, drugą Jan Saska za„Happy End”. Trzecia trafiła ex aequo do „Roger Bowtie” i „My life I do not want”.

„Lalka też Człowiek” to niepowtarzalna okazja do przekonania się, że teatr lalkowy i animacja skierowane są nie tylko do dzieci. Lalki nie służą wyłącznie dydaktyce i przekazywaniu morałów. To również aktorzy i artyści. Klasyka i eksperyment. Różnorodność formy i treści. „Teatr lalek nie jest sposobem naśladownictwa czegokolwiek” (Marek Chodaczyński). Festiwal to wydarzenie dla dorosłych, dla których granice wyobraźni nie istnieją. Zapraszamy na przyszłoroczną edycję.

komentarze
comments powered by Disqus
aktualności

więcej

partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi