Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

Żywot świętych osiedlowych - recenzja

recenzja TerazTeatr
powrót
Żywot świętych osiedlowych - recenzja
"Żywot świętych osiedlowych", reż. K. Kirsz, Teatr Rozrywki

„Żywot świętych osiedlowych“ to najnowszy spektakl Teatru Rozrywki z Chorzowa, oparty jest on o surrealistyczny zbiór opowiadań Lidii Amejko, który na teatralne deski zaadaptowała Karolina Kirsz. Zbiór opowiadań, który nawiązując do hagiografii, opisuje żywoty „świętych“ z bliżej nieokreślonego osiedla. Świętych, którzy sami określają się mianem „świętych“, bo nikt inny ich tak nie nazwał i tak patrząc na nich to trudno uwierzyć w ich (zwyczajowo pojmowaną) świętość.

Na scenie widzimy zaledwie czwórkę aktorów: Martę Tadla, Izabelę Malik, Huberta Waljewskiego oraz Jarosława Czarneckiego. Ale ta czwórka wciela się w całą plejadę postaci, bo jest Apollonia, która swoją dobroć postanowiła okazywać poprzez pracę w agencji towarzyskiej; jest Andromacha, która uszytymi na zamówienie strojami określa płeć właściciela okrycia dzięki czemu wybawiła osiedle od grzechu obojnactwa (i tym samym zgrzeszyła świętością; jest Cyfrojeb, który walcząc z ogarniającą go niemocą i bezsensem życia wpadł w sidła cyfr przez co cały czas teraz tylko liczy i liczy; Prymsta, która posługuje się ginącym językiem, czy też są dwie żony jednego mężczyzny - jedna jest żoną z racji ślubu kościelnego, druga z racji ślubu cywilnego, a ich miłość do tego samego człowieka połączyła dwa osiedla... Aktorzy bardzo sprawnie żonglują wcieleniami, wcielają się w coraz to nowe postaci, z których każda reprezentuje pewien typ ludzi jakich można spotkać na typowym osiedlu. I trzeba przyznać, że aktorom wcielanie się w poszczególne postaci przychodzi bardzo sprawnie nie tylko od strony słownej ale także całego zachowania, języka ciała, sposobie wypowiadania słów itp.


"Żywot świętych osiedlowych:, reż. Karolina Kirsz, Teatr Rozrywki w Chorzowie

W spektaklu bardzo fajnie wygląda scenografia - duży baner „Jerycho 24h“ i pod nim zabudowany oświetlony bar wypełniony butelkami oraz tak chętnie wysiadywana ławeczka przed nim. Do tego świetnie współgrają ze wszystkim kostiumy postaci - powyciągane dresy, które zwykle kojarzą nam się z przedstawicielami blokowisk (tymi całkiem młodymi i tymi starszymi). Dzięki całej oprawie wizualnej widz w pełni czuje, że ogląda fragment rzeczywistości z którą na co dzień być może obcuje, albo którą gdzieś codziennie mija ale tak naprawdę nie do końca zauważa (albo nie chce zauważać). Warto też wspomnieć o naprawdę ciekawie zrealizowanym ruchu scenicznym, który w pełnej odsłonie prezentowany jest podczas kilku scen.

Prezentowane historie z blokowiska są naprawdę różnorodne, w jednych grają wszyscy aktorzy, w innych aktor samotnie opowiada historię swego życia, niektóre sceny są śpiewane, w innych dużą rolę grają rekwizyty (telewizor). I każda z historii nich niesie w sobie jakąś puentę i jest pełna groteski. Nieraz można się zaśmiać z obejrzanej sytuacji, ale tak naprawdę, jeśli się tylko głębiej zastanowić, to można dostrzec, że to tragikomedia, że dla bohatera dana sytuacja na pewno nie jest wesoła. Muszę też zauważyć, że jak to bywa ze zbiorem historii - nie są one całkowicie równe. Jedne sceny są naprawdę wciągające, inne mogą odrobinę zmęczyć widza, w jednych historiach w mig da się załapać o czym mowa, w innych trzeba się trochę domyślać co dana scena miała przekazać, chociaż myślę, że dla osób znających literacki pierwowzór wszystko będzie jasne. Mimo tej nierównowagi scen, spektakl pozostawia po sobie naprawdę wyborne wrażenie i skłania do pewnych przemyśleń. Żeby zauważyć, że życie mimo, że złożone z normalności to i tak może w sobie nieść coś więcej, jakąś świętość i to nawet jeśli to „coś“ będzie świętością tylko dla nas.

Tomasz Sknadaj, kwiecień 2018r.


Zwiastun spektaklu "Żywot świętych osiedlowych:, reż. Karolina Kirsz, Teatr Rozrywki w Chorzowie

Żywot świętych osiedlowych
Teatr Rozrywki z Chorzowa, Mała Scena
premiera: 19 kwietnia 2018r.

tekst: Lidia Amejko
adaptacja: Karolina Kirsz
muzyka: Jacek Mazurkiewicz
reżyseria: Karolina Kirsz
scenografia: Adrianna Matwiejczuk
przygotowanie muzyczne: Radosław Michalik
choreografia: Maciej Cierzniak
projekt plakatu: Magdalena Kuc

obsada: Izabella Malik, Marta Tadla, Jarosław Czarnecki, Hubert Waljewski.

komentarze
comments powered by Disqus
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi