Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Absolwentka Instytutu Teatralnego w Moskwie. Pracowała w stołecznym Teatrze im. M. Gogola, później w Wilnie. Od 1992 roku związana z Teatrem Rozrywki – zadebiutowała tu w musicalu Cabaret. Zagrała m.in. w Łotrzycach, Księżniczce Turandot (Adelma), Ani z Zielonego Wzgórza, Evicie, Oceanie Niespokojnym, Tangu Oberiu. 1928 (Tatiana), Na szkle malowane, The Rocky Horror Show (Fantom), Balu u Wolanda (Ida Herkulesowa Wors), Canterville Ghost, a także przedstawieniach dla dzieci i młodzieży: Pan Plamka i jego kot oraz W 80 dni dookoła świata po stu latach.
Jej ciepłą, niespotykaną barwę głosu i dramatyczną interpretację podziwiali widzowie Szwagierek. Przejmująco śpiewała w spektaklu KRZYK według Jacka Kaczmarskiego; zupełnie odmienne, ale równie wyraziste postaci stworzyła w spektaklach: Rent (Mimi), Spin – musical (Regina), West Side Story (Anita) oraz Dyzma – musical (Nina Kunicka).
Dzisiaj gra w rock-operze Jesus Christ Superstar oraz musicalach: Skrzypek na dachu (Duch Babci Cajtel), Jekyll & Hyde (Emma Carew) oraz Producenci (jedna z Trzech Jurnych Staruszek). Rola położnej Fancy w Położnicach szpitala św. Zofii przyniosła jej propozycję zagrania w kolejnym spektaklu Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki – w grudniu 2011 odbyła się premiera sztuki W imię Jakuba S. (Teatr Dramatyczny w Warszawie), ze świetnie ocenionym udziałem chorzowskiej aktorki.
Za rolę Położnej Fancy w Położnicach szpitala św. Zofii otrzymała Nagrodę Artystyczną ZŁOTA MASKA 2012. W październiku 2012 r. aktorkę uhonorowano statuetką „Chłopca z łabędziem” – Nagrodą Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury.

Alona Szostak jest również solistką w koncertach rozrywkowych i sylwestrowych.
W październiku 2003 roku odbyła się premiera jej pierwszego recitalu, złożonego z piosenek Anny German. W roku 2000 została laureatką Nagrody Publiczności na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, a trzy lata później – na Festiwalu „Tańczące Eurydyki” im. A. German (2003).
Zagrała w filmie fabularnym Ewa w reż. A. Sikory iI. Villqista (2011).

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi