Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Andrzej Teodor Seweryn - polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny.
Dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Absolwent PWST w Warszawie (1968), na której studiował na roku m.in. z Piotrem Fronczewskim.
Gustaw Holoubek i Zbigniew Zapasiewicz uznali podczas wywiadu dla TVP w 1990 roku, że Seweryn wraz z Piotrem Fronczewskim i Wojciechem Pszoniakiem należą do grona najwybitniejszych polskich aktorów dramatycznych od 1960 roku.

Aktor teatrów francuskich, kinowych produkcji filmowych (od 1980), zaangażowany jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego do jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie Comédie-Française (1993). Wystąpił w wielu filmach Andrzeja Wajdy (Ziemia obiecana, Dyrygent, Pan Tadeusz, Zemsta). Często występował także w produkcjach bardziej komercyjnych takich jak Ogniem i mieczem Jerzego Hoffmana, Billboard Łukasza Zadrzyńskiego i Uwikłanie Jacka Bromskiego. W 2006 r. zadebiutował jako reżyser filmowy swoim obrazem Kto nigdy nie żył... z Michałem Żebrowskim w roli głównej. Jego film wzbudził wiele kontrowersji i dyskusji podczas festiwalów polskich filmów fabularnych.

Był profesorem Ecole Nationale Supérieure d'Arts et Techniques du Théâtre w Lyonie oraz Conservatoire national supérieur d'art dramatique w Paryżu. Przez wiele lat mieszkał we Francji. Wrócił do Polski w marcu 2010 roku. Zamieszkał w Warszawie. 1 stycznia 2011 po odmowie Piotra Fronczewskiego objął stanowisko dyrektora Teatru Polskiego.

7.3 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi