Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.
Na Festiwalu Szkół Teatralnych w Bratysławie (1986) zdobyła I nagrodę aktorską za rolę Matki w „Matce” Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Współpracowała m.in. z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie, Teatrem STU, Teatrem Ludowym i Teatrem Lalki i Maski Groteska w Krakowie, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Występowała także za granicą, m.in. w: Norwegii (Oslo, Bergen), Wielkiej Brytanii (Londyn, Cambridge, Liverpool).

Jej ważniejsze role to: Duniasza w „Ożenku” Mikołaja Gogola (reż. Włodzimierz Kaczkowski), Justysia w „Mężu i żonie” Aleksandra Fredry (reż. Jan Błeszyński), Archibalda w „Wiedźmie” wg M. Sędzikowskiej (reż. Paweł Kamza), Diabeł w „Kochankach piekła” Calderona/ J.M. Rymkiewicza (reż. Marek Fiedor), Polly w „Operze za trzy grosze” Bertolta Brechta (reż. Krzysztof Jasiński), Chłopiec w „Czekając na Godota” Samuela Becketta (reż. Krzysztof Jasiński), Balladyna w „Balladynie” Juliusza Słowackiego (reż. Rudolf Zioło), Sabina w „Czerwonych nosach” Petera Barnesa (reż. Włodzimierz Nurkowski), Amelka w „W małym dworku” Stanisława Ignacego Witkiewicza (reż. Tomasz Obara), Róża w „Bestii i Pięknej” Stanisława Grochowiaka (reż. Włodzimierz Nurkowski), Dama l w „Peepshow” Georga Taboriego (reż. Henryk Baranowski), Żona Geronta w „Lekarzu mimo woli” Moliera (reż. Tomasz Obara), Duch Nocny w „Dziadach cz. III” Adama Mickiewicza (reż. Łukasz Kos, Marek Wrona), Matka w „Kafce” Franzobela ( reż. Tomasz Wysocki).

W Teatrze Polskim w Poznaniu zagrała w „Kobiecie sprzed dwudziestu czterech lat " Rolanda Schimmelpfenniga w reż. Marka Fiedora (Claudia), „W oczach Zachodu" wg Josepha Conrada w reż. Mateusza Bednarkiewicza (Madame de S.), „Zwyczajnych szaleństwach” Petra Zelenki w reż. Pawła Szkotaka (Sylwia), „Mewie" Antona Czechowa w reż. Pawła Szkotaka (Polina), „Kiedy świat był młody" w reż. Pawła Kamzy (Madame Stefani), „Szarańczy" Biljany Srbljanović w reż. Pawła Szkotaka (Żana, Ćma), „Pomórniku. Kryminale ekologicznym" Olgi Tokarczuk w reż. Emilii Sadowskiej (Duszejko).

Współpracuje z Teatrem Biuro Podróży, gdzie w spektaklu „Makbet. Kim jest ten człowiek we krwi” wg „Macbetha” Shakespeare`a, w reżyserii Pawła Szkotaka, zagrała Lady Makbet.

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi