Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

W tajwańskim teatrze pojawiła się w 1989 roku, kiedy zapisała się na kurs aktorstwa do Lan Ling Theatre. W 1992 roku ukończyła studia na wydziale języków obcych i literatury w National Taiwan University (Narodowy Uniwersytet Tajwanu), a w 1999 roku uzyskała dyplom magistra sztuk pięknych w dziedzinie lalek w University of Connecticut (Uniwersytet w Connecticut) w Stanach Zjednoczonych.
Po powrocie na Tajwan, Chia-yin założyła Puppet and Its Double Theatre i od tej pory jest szefem grupy.
Jej reżyserskie prace “I Am Another Yourself” (2002), “Spiderina” (2003) i “Der Schönste Moment”(2009) były finalistami prestiżowego konkursu Taishin Arts Award w kategorii najlepszy spektakl.
Wśród artystycznych doświadczeń Chia-yin Cheng na uwagę zasługuje współpraca z Ballard Museum of Puppetry oraz praca z uznanymi i utytułowanymi twórcami, m.in.: francuskim reżyserem Philippem Genty, specjalistą amerykańskiego teatru cieni Larrym Reedem, niemieckim lalkarzem Albrechtem Roserem, a także amerykańskim reżyserem teatru lalkowego, eksperymentatorem Ericem Bassem.
Spektakle Chia-yin Cheng często goszczą na międzynarodowych festiwalach, biorą także udział w warsztatach.
Cheng wraz z zespołem Puppet and Its Double ma na swoim koncie liczne podróże zagraniczne. Ich spektakle oklaskiwała publiczność w Stanach Zjednoczonych, Francji, Belgii, na Węgrzech, w Holandii, Indiach, Singapurze i Korei.
Chia-yin Cheng pracuje głównie jako dramatopisarz i reżyser, w swoich sztukach chętnie eksperymentuje, łącząc międzykulturowe doświadczenia i interdyscyplinarne estetyki. U podstaw tego interesującego, przewrotnego i osobliwego podejścia eksperymentatorskiego leży nieustanne poszukiwanie możliwego dialogu pomiędzy człowiekiem/lalką a publicznością.
Artystka pomaga także w organizacji międzynarodowych festiwali i uczy młodych aktorów lalkarzy.

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi