Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

1 listopada 2020 r. zmarł kolumbijski reżyser Giovanny Castellanos, który od lat pracował w Polsce. Miał 40 lat. O śmierci reżysera poinformował krakowski Teatr Bagatela, gdzie Castellanos przygotowywał spektakl "Ich czworo".

Urodził się w Kolumbii. Już jako trzynastolatek uczęszczał na warsztaty teatralne. Pod koniec lat 90-tych przyjechał do Polski. W 2003 r. ukończył Wydział Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Przygodę z polskim teatrem rozpoczął w 1998 r. jako aktor (postać Pielgrzyma) i asystent reżysera w spektaklu Słowa Boże… (Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków). W roli reżysera zadebiutował w maju 2004 r. sztuką Oleanna Davida Mameta, wystawioną na scenie Fundacji Teatru Starego w Krakowie. W swoim dorobku artystycznym ma wiele spektakli teatralnych i performansów wyreżyserowanych w Polsce, USA, Niemczech, Hiszpanii. Asystował także przy reżyserii spektakli m.in. Krystiana Lupy, Jerzego Stuhra, Mikołaja Grabowskiego, Andrzeja Wajdy, Józefa Opalskiego.

W 2005 r. związał się z Olsztynem. Wyreżyserował wówczas spektakle: Pętla Marka Hłasko i Mur Jean Paul Sartre’a, które wystawił na deskach Teatru im. Stefana Jaracza. W 2006 r. objął funkcję kierownika artystycznego Sceny Margines.

Współpracował także z innymi teatrami m.in.: Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie (2006), Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (2006, 2008), Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie (2009). Na zaproszenie Teatru Dramatycznego w Elblągu wystawił sztuki: Na pełnym morzu (2005), Pamiętniki Adama i Ewy (2007) oraz Ruski miesiąc (2010).

Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu „Tarnopolskie Wieczory Teatralne” za spektakl Podróż do wnętrza pokoju M. Walczaka (2006). Przedstawienie Trzej Muszkieterowie w reż. Giovanny’ego z krakowskiej Łaźni Nowej zdobyło nagrodę publiczności podczas VII Karnawału Komedii w Katowicach (2014).

W ostatnich miesiącach pracował nad premierą spektaklu "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w krakowskim Teatrze Bagatela.

Zmarł 1 listopada 2020 r., przyczyną śmierci był koronawirus

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi