Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Teatrolog, reżyser, tłumacz, doktor nauk humanistycznych. Absolwent reżyserii opery i innych form teatru muzycznego w PWST w Krakowie. Adiunkt w Zakładzie Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie również ukończył studia na kierunku kulturoznawstwo (specjalność: teatrologia). Stypendysta Fulbrighta w 2012 roku. W latach 2002-2014 kierownik literacki Gliwickiego Teatru Muzycznego. W latach 2012-2013 gościnny wykładowca University of Washington w Seattle (USA). Autor książek: "Musical nad Wisłą" (Gliwicki Teatr Muzyczny) oraz "Zabójczy flirt. Literatura i terroryzm" (Wydawnictwo Naukowe PWN).
Jako krytyk teatralny współpracował m.in. z "Teatrem", "Opcjami", "Sceną", "Sceną polską Playbill" i innymi czasopismami teatralnymi i kulturalnymi. Autor wielu publikacji naukowych. Przetłumaczył ponad trzydzieści powieści, w tym: "Junior sam w domu" Macaulaya Culkina, "Burmistrz Lexington Avenue" Jamesa Sheehana, "Sanktuarium" Raymonda Khoury'ego, "Różany labirynt" Titanii Hardie, "Ulica potępionych" Andrew Klavana. W Gliwickim Teatrze Muzycznym współpracował przy realizacji wielu premier musicali, oper, operetek i innych spektakli. W 2004 roku w Gliwickim Teatrze Muzycznym miała miejsce premiera musicalu "Grają naszą piosenkę" z polskimi tekstami piosenek jego autorstwa, wystawionego później również w krakowskiej Bagateli i warszawskim Teatrze na Woli (w rolach głównych wystąpili tam Beata Rybotycka i Zbigniew Wodecki).
W 2005 roku Gliwicki Teatr Muzyczny przygotował polską prapremierę "42 ulicy" H. Warrena, w 2007 roku musicalu "Ragtime" S. Flaherty'ego, w 2009 roku "High School Musical", w 2010 roku "Hair" Galta MacDermota, a w 2012 roku "Tarzana" Phila Collinsa w jego tłumaczeniu. W 2011 roku debiutował jako reżyser musicalem "Przebudzenie wiosny” w krakowskiej PWST we własnym tłumaczeniu. W Programie Drugim Polskiego Radia prowadzi (razem z Marcinem Zawadą) autorską audycję "Ten cały musical". Obecnie (2015 r.) jako reżyser i autor przekładu przygotowuje w Gliwickim Teatrze Muzycznym polską prapremierę musicalu "Rodzina Addamsów”.

7.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi