Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Reżyser, autor scenariuszy teatralnych, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Drak w Hradec Kralove.

W latach 1989-1994 studiował reżyserię i dramaturgię na wydziale Teatru Alternatywnego i Lalkowego w Akademii Teatralnej (DAMU) w Pradze. Podczas studiów odbywał również staże w USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Po studiach przez dwa lata pracował jako reżyser programów dla dzieci i młodzieży w radiu w Pradze. W tym czasie wyreżyserował ponad 200 słuchowisk.

Jako reżyser teatralny zadebiutował w 1991 roku w Teatrze Drak bajką „Rybak i jego żona” Wericha. W roku 1993 wyreżyserował legendarny spektakl „Spoon River Anthology” na podstawie wierszy E.L. Mastersa w teatrze Dejvice w Pradze. Produkcja nie schodziła z afisza teatru przez kolejne pięć sezonów i odniosła międzynarodowy sukces.

Od 1995 roku był reżyserem, a od 1998 roku dyrektorem artystycznym Teatru Drak w Hradec Kralove, gdzie rozwijał swój oryginalny język teatru dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jego styl łączy elementy zaczerpnięte z teatru lalkowego, teatru formy i „Theater clown style”. W jego przedstawieniach istotną rolę pełni też muzyka i szeroko pojęta przestrzeń akustyczna.

Spektakl „Latające Dzieci” (2000r) został zagrany ponad 600 razy i otrzymał wiele nagród zarówno w Czechach, jak i za granicą. Inne jego ważne i nagradzane przedstawienia zrealizowane w Teatrze Drak to między innymi „Narzeczona z Lodu” (1997), „Wow! Kto to?” (1998), „Tajemnica Stacji Kolejowej” (2002), „Lisek Chytrusek” (2002), “Małe Aniołki” (2003), “Zakochana Alicja” (2004), “Dziennik Adriana Mole’a” (2006), “Carmen 20:07” (2007), czy “Perolinow sen” (2010).

Jakub Krofta współpracuje ze znanymi czeskimi teatrami dramatycznymi (Teatr Klicperovo, Hadivadlo, Teatr Na Zabradli). Często pracuje jako reżyser i pedagog za granicą (między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Hong Kongu, Izraelu, Austrii, Danii, Finlandii, Polsce albo na Słowacji.) W spektaklach dla dorosłych porusza także temat dorastania. Zrealizował między innymi „Absolwenta” na podstawie powieści Charlesa Webba, a jego „Buszujący w zbożu” według Salingera z Ondrejem Spisakiem w roli głównej został uznany za najlepszą inscenizację roku 2008 na Słowacji.

Polskiej widowni Jakub Krofta znany jest ze spektakli dla dzieci granych w teatrze Lalka („Złotowłosa”, „Daszeńka”) oraz „Wszystko lata co ma skrzydła” warszawskiego teatru Guliwer, a także "Pacan- historia o miłości" we Wrocławskim Teatrze Lalek. Był też autorem scenariusza i reżyserem czeskiej części polsko-czesko-słowackiego projektu „Janosik”. Ostatnio wyreżyserował „Madame” Antoniego Libery w adaptacji Marii Wojtyszko w warszawskim Teatrze Na Woli oraz "Absolwenta" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Do tej pory Jakub Krofta stworzył prawie siedemdziesiąt produkcji, z których wiele zdobyło prestiżowe nagrody i zyskało uznanie w Czechach i na pięciu kontynentach. Jego przedstawienia obejrzało i doceniło ponad milion widzów należących do różnych narodowości i kultur.Od września 2012 roku jest dyrektorem artystycznym Wrocławskiego Teatru Lalek

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi