Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Kompozytor, aranżer, instrumentalista. Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie fletu oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładowca katowickiej uczelni; od roku 1975 prowadzi na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (obecnie Instytut Jazzu) klasę saksofonu i fletu, a także zajęcia z Podstaw improwizacji i Metodyki nauczania. Od września 2005 r. jest Dyrektorem Instytutu Jazzu na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Do grona jego absolwentów należą wybitni saksofoniści, m.in. Jerzy Główczewski i Maciej Sikała.
Niegdyś członek orkiestr: Ireneusza Wikarka, Jerzego Miliana i Zbigniewa Kalemby. Ulubiony przez takich solistów jak: Edyta Geppert, Agnieszka Fatyga czy Michał Bajor, którym przez wiele lat towarzyszył jako dyrygent big-bandów.
Brał udział w wielu edycjach Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz na festiwalach jazzowych. Jest laureatem nagrody indywidualnej w konkursie wrocławskiego Jazzu nad Odrą'71 oraz nagrody zespołowej dla Silesian Set, którą trio Kulpowicz-Dechnik-Jarosik otrzymało rok później.
Jest pomysłodawcą i dyrektorem Śląskiego Festiwalu Jazzowego, którego siódma edycja odbyła się w 2012 r.
Kierownikiem muzycznym Teatru Rozrywki w Chorzowie (wówczas jeszcze Music-Hallu) został w roku 1979, stając się jednocześnie twórcą i dyrygentem teatralnej orkiestry. Ma w swoim dorobku kierownictwo muzyczne większości spektakli w „Rozrywce” (Trala Trala Tralalińscy, Huśtawka, Ocean Niespokojny, Jeszcze w zielone gramy, Opera za trzy grosze, Tango Oberiu. 1928, Szwagierki, W 80 dni dookoła świata po stu latach, Cabaret, Skrzypek na dachu, Evita, Człowiek z La Manchy, Jesus Christ Superstar, Dyzma – musical, Rudolf Valentino, Odjazd, West Side Story, Canterville Ghost, Spin – musical, Rent, Jekyll & Hyde, Oliver!, Producenci, Wesołe kumoszki. Musical, Położnice szpitala św. Zofii oraz Our House). Jest współtwórcą koncertów sylwestrowych.
W roku 2002 otrzymał Nagrodę Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury.
We wrześniu 2009 r. Prezydent miasta Katowic uhonorował Jerzego Jarosika Nagrodą w dziedzinie kultury „za wieloletnią i pełną zaangażowania pracę pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, znaczący wkład w kształtowanie prężnie działającego Instytutu Jazzu oraz stale rozwijaną współpracę z międzynarodowymi środowiskami jazzowymi”.

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi