Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

JOLANTA GÓRALCZYK urodzona w roku 1958, w 1981 ukończyła Wydział Lalkarski PWST im. L. Solskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu. Od tego czasu pracowała nieprzerwanie w teatrach lalkowych i dramatycznych.

Od roku 1983 występowała w większości spektakli dla dzieci Wrocławskiego Teatru Lalek oraz w spektaklach Sceny dla Dorosłych: „Proces” F. Kafki, „Niedokonania” F. Kafki, „Gyubal Wahazar” S. I. Witkiewicza, „Śmieszny staruszek” T. Różewicza a także w przedstawieniach „Faust” J. W. Goethego – postać Mefista – oraz „Ryszard III” Szekspira, gdzie zagrała rolę tytułową. Spektakle te, reżyserowane przez W. Hejnę ze scenografią J. Mydlarskiej-Kowal prezentowano i nagradzano na licznych polskich i zagranicznych festiwalach (m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Finlandii, Francji, Austrii, Włoszech, a także podczas Sezonu Teatru Narodów w Chile). „Ostatnią ucieczkę” według B. Schulza w reżyserii A. Maksymiaka, pokazywano m.in. na tournée w USA.

Postacie stworzone w spektaklach dla dzieci – m.in. Cruella w „101 dalmatyńczyków” w reż. J. Bielunasa czy Matka w „Komedii dla mamy i taty” według Witkacego w reż. W. Hejny – przyniosły jej nagrodę „Złota Pacynka”.

Współpracowała również z teatrami dramatycznymi (m.in. z Teatrem Polskim we Wrocławiu – spektakl „Ósmy krąg” w reż. J. Szurmieja, także wersja TV) oraz teatrem telewizji (m.in. „Gyubal Wahazar” Witkacego w reż. J. Bunscha). Ma także w swym dorobku artystycznym dwa monodramy: „Kraina Pozorna” według Cz. Miłosza i T. S. Eliota w reż. J. Bunscha (również wersja TV) oraz „Medeę” według Eurypidesa w reż. T. Mana – nagrodzoną na 43 Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora 2009.

Wielokrotnie występowała na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. W roku 1979 została laureatką konkursu, później wiele razy uczestniczyła w koncertach galowych i produkcjach muzycznych festiwalu (m.in. program „Błękitny człowiek” B. Okudżawy w reż. R. Kołakowskiego). Za role teatralne oprócz nagród zespołowych i „Złotej Pacynki” zdobyła również indywidualne nagrody aktorskie. W roku 1998 otrzymała Srebrną, a w roku 2005 Złotą Iglicę, wyróżniono ją także odznaczeniami „Zasłużony dla kultury polskiej” i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zajmuje się również pracą pedagogiczną. Jest profesorem PWST we Wrocławiu, a w latach 2002-2008 przez dwie kadencje sprawowała funkcję dziekana Wydziału Lalkarskiego.

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi