Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Ukończył Wydział Wychowania Muzycznego i Rytmiki Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu (kierunek studiów dyrygentura) w klasie prof.

Witolda Krzemieńskiego. Przez dwa lata był także studentem Wydziału
Wokalno-Aktorskiego gdańskiej uczelni. Pracę zawodową rozpoczął w styczniu 1988 r. w Operze Nova w Bydgoszczy , najpierw jako asystent dyrygenta, później dyrygent, a od kwietnia 1991 r. jako jej dyrektor artystyczny.

W tym samym roku ukończył Podyplomowe Studium Marketingu w sferze
kultury i sztuki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W listopadzie 1992 r. powołany na stanowisko dyrektora Opery Nova, które piastuje do dziś.

W swoim repertuarze posiada szereg przedstawień operowych, baletowych, operetkowych, musicale i dzieła kantatowo-oratoryjne. Sprawował kierownictwo muzyczne m.in. „Carmen” Bizeta, „Nabucco”, „Traviaty” Verdiego , „ Turandot” ,"Toski", "Madama Butterfly" Pucciniego, „Mefistofelesa” Boito, "Manru" Paderewskiego ,„Wesołej wdówki” i „Krainy uśmiechu” Lehára, „Zemsty nietoperza” i "Barona cygańskiego" Straussa, „Hrabiny Maricy”
Kálmána , "My Fair Lady" Loewego-Lernera.

Wielokrotnie gościł na scenach muzycznych Niemiec, Holandii i Luksemburga, prowadząc wiele spektakli i koncertów, uczestniczył w Letnim Festiwalu Operowym w Xanten, w ramach którego prowadził m.in. Galowy Koncert z udziałem słynnego tenora wagnerowskiego René Kollo. Prowadził także plenerowe przedstawienia w "Trubadura", "Nabucca" ,"Traviaty" i "Carmen" wykonywane przez zespoły Opery Nova w murach starego miasta w Toruniu.

Maciej Figas ma w swoim dorobku fonograficznym nagranie z zespołem Opery Nova opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”, dokonane pod jego dyrekcją w 1994 r. oraz - po raz pierwszy w historii w fonografii -zarejestrowanie w technice DVD opery "Manru" Ignacego Jana Paderewskiego, nagrodzone w 2013 r. "Złotym Orfeuszem" przez l'Academie du Disque Lyrique w Paryżu

Inicjator corocznego Bydgoskiego Festiwalu Operowego, którego 20.dotychczasowych edycji było znakomitą formą promocji sztuki operowej i animacji życia kulturalnego miasta.

Dwukrotnie otrzymał ,przyznawaną przez lokalne media, nagrodę „Bydgoszczanina Roku” oraz jako pierwszy - nagrodę "Ambasador regionu" w 2007 r. W 2012 r. uhonorowany Srebrnym

Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" i Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania kultury ( 2013 r.)

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi