Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Reżyser, aktor, scenarzysta. Absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST i Uniwersytetu w Hamburgu (Reżyseria Filmów Fabularnych). Od 1988 roku mieszka i pracuje w Niemczech. W latach 1994-1999 był wykładowcą w szkole musicalowej i teatralnej Stage School w Hamburgu, a od 2002 roku jest docentem w Akademii Realizacji Telewizyjnej państwowych stacji ARD i ZDF w Norymberdze.
W 2005 roku założył w Berlinie firmę producencką ADA Film. W swoim dorobku ma wiele ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Jako reżyser współpracował z wybitnymi aktorami, m.in. z Christophem Waltzem (laureatem aktorskiego OSKARA za rolę w znanym filmie Quentina Tarantino Bękarty wojny). W Niemczech wyreżyserował również kilkanaście filmów fabularnych i spektakli teatralnych. Do jego najważniejszych realizacji scenicznych należą: Libertyn É.-E. Schmidta, Wesele u drobnomieszczan B. Brechta, Trzy siostry A. Czechowa oraz Mordowanie na motywach Ryszarda III W. Szekspira.
W Polsce dwukrotnie wyreżyserował Boga mordu Y. Rezy: prapremierę polską na scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie oraz drugą inscenizację – w Teatrze Polskim w Szczecinie. Jest też reżyserem Koguta w rosole S. Jokica, którego prapremiera polska miała miejsce w październiku 2010 roku, w Krakowskim Teatrze Scena STU.
Słowik na podstawie baśni H. Ch. Andersena z muzyką Sabiny Wuesthof był jego pierwszą realizacją reżyserską spektaklu muzycznego. Premiera odbyła się w czerwcu 2011 roku w Berlinie.
Marek Gierszał jest również autorem i współautorem scenariuszy filmowych.

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi