Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Aktorka dramatu i estrady (ekstern). Zadebiutowała w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie w roku 1977. Zagrała m. in. Biankę w Białym małżeństwie, Inez w Zielonym Gilu, Klarę w Ślubach Panieńskich. W 1981 roku wygrała Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Z Olsztyna przeniosła się do Teatru Śląskiego w Katowicach (1983), gdzie zagrała m. in. Albertynkę w Operetce W. Gombrowicza, Ofelię w Hamlecie W. Szekspira i Szimenę w Cydzie P. Corneille'a. W 1985 roku wystąpiła gościnnie w Teatrze Rozrywki w Chorzowie jako Gizela w Huśtawce Cy Colemana. Od 1988 roku związana jest etatowo ze sceną chorzowską. Do najbardziej znaczących ról należą: Anna w Dwa razy tak, Polly w Operze za trzy grosze, Helena w Firmie, Sally Bowles w Cabarecie, Diablica w autorskim spektaklu Józefa Szajny Ślady, Turandot w komedii Gozziego Księżniczka Turandot, Hudel w Skrzypku na dachu, Eva Peron w musicalu Evita, Siostra Mary Amnezja w spektaklu muzycznym Nunsense, Aldonza-Dulcinea w Człowieku z La Manchy, Magenta w musicalu The Rocky Horror Show, Maria Magdalena w rock-operze Jesus Christ Superstar, Maria Anioł w muzycznej tragifarsie Michaela Tremblaya Szwagierki, Mańka w spektaklu Dyzma – musical, tytułowa rola w monodramie Ja, Josephine, Marynia w komedii Pomalu, a jeszcze raz!, Pani Doktor w spektaklu Terapia Jonasza oraz Judy Garland w Na końcu tęczy. W musicalu Przebudzenie wiosny prezentuje z powodzeniem dramatyczne możliwości. W thrillerze muzycznym Sweeney Todd brawurowo gra rolę Nellie Lovett, a w przedstawieniu Gottland kreuje kilka postaci, m.in. Lidę Baarovą.

Za rolę Evity otrzymała Specjalną Złotą Maskę, przypieczętowaną znakomitymi recenzjami. Po gościnnych prezentacjach Evity w warszawskim Teatrze Dramatycznym, okrzyknięto ją najlepszą aktorką musicalową. Zaproszona przez Jana Pietrzaka do stałej współpracy wiele lat występowała z Kabaretem „Pod Egidą”. Z tym zespołem brała udział w tournée po Szwajcarii, Niemczech i Włoszech, a także w USA i Kanadzie. W czerwcu 2000 roku gościła na scenie Polskiego Ośrodka Kultury w Londynie, zaś rok później reprezentowała nasz kraj podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Chansonfest 2001 w Zagrzebiu. Występowała również z Filharmonią Śląską w Katowicach oraz Zielonogórską i Zabrzańską. Współpracuje również z orkiestrą KWK „STASZIC” w Katowicach. W sierpniu 2003 roku brała udział w Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Górskiej z przedstawieniem Ordonka. Miłość ci wszystko wybaczy, a rok później – z przedstawieniem Ja, Josephine. W czerwcu 2004 r. Maria Meyer została zaproszona na Międzynarodowy Wieczór Pieśni, zorganizowany z okazji 10-lecia Café Teater w Lublianie (Słowenia) oraz na I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w Krakowie, na którym otrzymała „Złoty Liść Retro”. W styczniu 2005 roku Maria Meyer po raz pierwszy wystąpiła w Pradze, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Zaowocowało to kolejnymi recitalami, m.in. na I Mezinárodnim Festivalu Šansonu czy podczas Dni Polskich w Maroku.
Maria Meyer jest m. in. laureatką nagrody ZASP im. Leny Starke; nagrody Wojewody Katowickiego dla Młodych Twórców za wszechstronność sztuki aktorskiej, a także nagrody Prezydenta miasta Chorzowa w dziedzinie kultury (2000 r.) W 1996 roku została pierwszą laureatką Plebiscytu Publiczności na najpopularniejszą aktorkę, organizowanego przez „Gazetę Wyborczą - Gazetę w Katowicach” i Wojewodę Katowickiego. Miesięcznik „Pani” zaś wyróżnił ją jako jedną z 100 kobiet w Polsce, które w roku 2001 szczególnie zaznaczyły się w życiu publicznym. Aktorka jest też laureatką statuetki „Narcyza” – nagrody przyznanej przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego za wybitne osiągnięcia zawodowe (kwiecień 2004). W 1998 roku założyła własny teatr pod nazwą Ma Scala – Teatr Marii Meyer, którego pierwszą produkcją był spektakl Jestem znów. Maria Meyer śpiewa Brela. Druga propozycja Ma Scali, przygotowana wespół z Teatrem Rozrywki, to spektakl Ordonka. Miłość ci wszystko wybaczy. Warto dodać, że specjalny pokaz przedpremierowy spektaklu odbył się podczas Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Kobiecej w Tel Awiwie (Izrael). Piosenki z powyższych spektakli utrwalone zostały na dwóch płytach, wydanych przez Marię Meyer w roku 2004.
W grudniu 2008 roku Marszałek Województwa Śląskiego uhonorował aktorkę Nagrodą Artystyczną.

Za rolę Nellie Lovett w musicalu Sweeney Todd otrzymała Nagrodę Artystyczną ZŁOTA MASKA 2013.

7.5 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi