Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Absolwent Wydziału Zamiejscowego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1980). W tym samym roku zadebiutował rolą Żołnierza w przedstawieniu pt. Czarodziejskie krzesiwo wg H. Ch. Andersena w Teatrze Dramatycznym w Legnicy (obecnie Teatr im. H. Modrzejewskiej). Kolejne trzy sezony teatralne spędził w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zagrał m.in. Artura w Tangu S. Mrożka oraz Clowna w spektaklu No to cyrk w reż. Andrzeja Zaorskiego. Potem kolejno były teatry w Białymstoku i Słupsku. Później Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze, gdzie m.in. zagrał tytułową rolę w Kordianie J. Słowackiego w reż. Krzysztofa Rotnickiego. Ostatnim miejscem, w którym pracował przed Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu był Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, z którego czasów wspomina m. in. rolę XX w Emigrantach S. Mrożka w reż. Wowo Bielickiego.

Sezon artystyczny 1996/97 rozpoczął w opolskim Teatrze. Spośród wielu zagranych tu ról do najważniejszych zalicza: Księdza Piotra w przedstawieniu Dziady albo Młodzi Czarodzieje w reż. Adama Sroki (1997, Grand Prix XXIII Opolskich Konfrontacji Teatralnych – Klasyka Polska’98 oraz nagroda zespołowa dla aktorów biorących udział w spektaklu), Apolinarego Plejtusa w Matce St. Witkiewicza w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego (2000) oraz rolę Saszy w Antygonie w Nowym Jorku J. Głowackiego w reż. Samwela Baginjana przy współpracy Mirosława Bednarka (2001) a także Księdza Bryma w Matce Joannie od Aniołów wg Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Marka Fiedora (2002, spektakl zdobył Grand Prix oraz Nagrodę dziennikarzy XXVII Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska ’2002″ oraz Zespołową Nagrodę Aktorską na 42. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu, Grand Prix Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy), a także w zastępstwie za Mirosława Połatyńskiego rolę Mężą w Czarującym korowodzie Wernera Schwaba w reż. Tomasza Hynka.
W sezonie 2002/2003 wykreował na scenie w Opolu następujące postaci: Belial, radca piekielny w Igraszkach z diabłem Jana Drdy w reż. Katarzyny Deszcz; Kajetana w Niepoprawnych Juliusza Słowackiego w reż. Bartosza Zaczykiewicz oraz Szpiekina w Formacie:Rewizor wg komedii Mikołaja Gogola w reż. Marka Fiedora.
W sezonie 2003/ 2004 zagrał postać B w Zabij mnie Marka Modzelewskiego w reż. Bartosza Zaczykiewicza.
W sezonie 2004/2005 odtwarzał postaci: Bombasty, czarodzieja w Kocie w butach Hanny Januszewskiej w reż. Bartosza Zaczykiewicza, Lenoxa w Makbecie Shakespeare’a w reż. Mai Kleczewskiej, oraz Twardosza w Dożywociu Aleksandra Fredry w reż. Bartosza Zaczykiewicza (wyróżnienie XXX OKT za rolę drugoplanową).
W sezonie 2005/2006 wcielił się w Satyra w spektaklu Ifigenia w Aulidzie wg Eurypidesa w reż. Pawła Passiniego, a także w rolę Tafijczyka, piratów i Medona w spektaklu Odys wg Stanisława Wyspiańskiego w reż. Bartosza Zaczykiewicza.
Sezon 2006/2007 rozpoczął rolą Szewca w Foczce Akrobatce Waldemara Kotasa w reż. Waldemara Kotasa.

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi