Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Po ukończeniu 4-letniego Studia Wokalno-Aktorskiego im. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni (1980-84, rola dyplomowa: Budyń w Kompocie J. Kofty, B. Rychter w reż. Andrzeja Pieczyńskiego) rozpoczął pracę w tymże Teatrze. Wystąpił tu m.in. w przedstawieniu pt. Clowni w reż. Andrzeja Strzeleckiego; napisał również teksty piosenek do spektaklu Książę Punko R. Collins w reż. Jerzego Gruzy.

W latach 1985-92 był zatrudniony w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, gdzie m.in. można go było oglądać jako: Jegoruszkę w Samobójcy N. Erdmana w reż. Jerzego Jarockiego, Stasika w Nocy Walpurgii w reż. R. Piwowarskiego, Dona w spektaklu pt. Motyle są wolne L. Gershe’ego w reż. J. Różewicza, Tońka w przedstawieniu Preclarka z Pohulanki W. i J. Budzyńskich w reż. Z. Chrzanowskiego, Wędrowca w Panu Cogito Wędrowcu Z. Herberta w reż. Z. Górskiego. W latach 1987-89 współpracował jeszcze z Teatrem Wędrującym Jacka Wekslera we Wrocławiu. Zanim trafił do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu był zaangażowany jeszcze w Teatrze Muzycznym we Wrocławiu, gdzie zagrał m.in. Motła Kamzoila w Skrzypku na dachu J. Steina w reż. Jana Szurmieja oraz w Teatrze im. Dramatycznym w Legnicy, gdzie wystąpił m.in. jako Gustaw w Ślubach panieńskich A. Fredry w reż. A. Hrydzewicza.

Wśród wielu zagranych ról w Teatrze im. Jana Kochanowskiego (od 1993 do dziś) do ważniejszych zalicza: rolę tytułową w Małym Księciu A. de Saint-Exupéry’ego w reż. Włodzimierza Nurkowskiego (1994), Sielskiego w spektaklu pt. W małym domku T. Rittnera w reż. W. Nurkowskiego (1995, wyróżnienie na XX Opolskich Konfrontacjach Teatralnych – Klasyka Polska’95), Irwina Posnera w Tajemnej ekstazie D. Hare’a w reż. Jana Nowary (1995), Anuczkina w Ożenku M. Gogola w reż. Adama Orzechowskiego (1997), Maurycego Mózgowicza w Tumorze Mózgowiczu St. I. Witkiewicza w reż. J. Nowary (1998), Stefanowa w Męce Pańskiej w butelce L. Amejko w reż. Wiesława Hołdysa (1999), rolę tytułową w musicalu Cezarego Domagały i Tomasza Bajerskiego pt. Pinokio, czyli muzyczna opowieść o dobrym wychowaniu wg C. Collodiego (2000), Pchełkę w Antygonie w Nowym Jorku Janusza Głowackiego w reż. Samwela Baginjana (2001, również współreżyserował ten spektakl) oraz Kapitana w Indyku Sławomira Mrożka w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego (2002). Wystąpił także, jako Pan Młody, w spektaklu pt. Wesele, Wesele wg St. Wyspiańskiego w reż. Andrzeja Czernika w Teatrze EKO-STUDIO w Opolu (2000).

Mirosław Bednarek W sezonie 2002/2003 zagrał: Ślimaka i Zająca w musicalu Alicja w Krainie Czarów wg Lewisa Carrolla; Rzecznickiego w Niepoprawnych Juliusza Słowackiego w reż. Bartosza Zaczykiewicza oraz obywatela Bobczyńskiego w Formacie:Rewizor wg komedii Mikołaja Gogola w reż. Marka Fiedora.
W 2004 Mirosław Bednarek otrzymał Złotą Maskę za role: Bobczyńskiego w spektaklu Format Rewizor w reż. Marka Fiedora, Rzecznickiego w Niepoprawnych Słowackiego w reż. Bartosza Zaczykiewicza oraz Antka w spektaklu – cyklu Chłopi wg Reymonta w reż. Andrzeja Czernika.
W sezonie 2003/ 2004 zagrał rolę Contiego, malarza w spektaklu Emilia Galotti Gotholda Ephraima Lessinga w reż. Bartosza Zaczykiewicza oraz rolę Księdza w obsypanej nagrodami na XXIX OKT Klątwie Stanisława Wyspiańskiego w reż. Pawła PassiniegoW sezonie 2004/2005 zagrał tytułową rolę Kota w butach w spektaklu Kot w butach Hanny Januszewskiej w reż. Bartosza Zaczykiewicza oraz Macduffa w Makbecie Shakespeare’a w reż. Mai Kleczewskiej.
W sezonie 2005/2006 zagrał tytułową rolę Odysa w spektaklu Odys wg Stanisława Wyspiańskiego w reż. Bartosza Zaczykiewicza.
Sezon 2006/2007 rozpoczął rolą klauna Rudego w Foczce Akrobatce Waldemara Kotasa w reż. Waldemara Kotasa. Następnie wcielił się w rolę Sforki w spektaklu 30 sekund Juliusza Słowackiego, w reż. Bogny Podbielskiej. Za tę rolę otrzymał nagrodę aktorską na 32. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych.
Sezon 2007/2008 zainaugurował rolą Vasco, Lokaja w spektaklu Nieśmiały na dworze, w reż. Krzysztofa Rekowskiego.

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr



^
Twoje sugestie i uwagi