Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Monika Muskała, dramatopisarka, tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, dramaturg.
Wspólnie z siostrą, aktorką, Gabrielą Muskałą, tworzy duet autorski Amanita Muskaria. Ich monodram Podróż do Buenos Aires. Work In Regress (2001) otrzymał wiele nagród na festiwalach w Polsce i zagranicą (m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów THESPIS w Kilonii i Główną Nagrodę na Festiwalu Monodramów MONOBALTIJA w Kownie). Gościł również na festiwalu FRINGE w Edynburgu. Ich czteroosobowa sztuka Daily Soup (2007) miała prapremierę w Teatrze Narodowym w Warszawie z Danutą Szaflarską i Januszem Gajosem w rolach głównych. W maju 2012 inscenizacja przeniesiona została do Teatru Telewizji na Żywo. Obie sztuki doczekały się wielu tłumaczeń, a także obcojęzycznych premier w Berlinie i Rzymie.
Z Januszem Margańskim napisała libretto musicalu familijnego W pogoni za bajką (muzyka: Piotr Rubik), który miał prapremierę w Teatrze Rampa w Warszawie (2011).
Tłumaczy sztuki współczesnych autorów, takich jak Thomas Bernhard, Werner Schwab, Elfriede Jelinek, Heiner Müller, ale i klasyków jak Friedrich Schiller, Frank Wedekind czy Ödön von Horvath. Za przekłady wielokrotnie wyróżniana przez austriacki Urząd Kanclerski.
Jako dramaturg współpracowałą z Michałem Borczuchem przy realizacji „Lulu“ Wedekinda w Teatrze Starym w Krakowie (2007) i z Janem Klatą przy realizacji „Kazimierza i Karoliny“ Horvatha w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2010).
Jurorka konkursu Stückemarkt przy Berliner Theatertreffen 2004.
Od 2013 z Gabrielą Muskałą prowadzi zajęcia z improwizacji i form scenicznych w PWSTiF w Łodzi.

źródła

mat. artysty

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi