Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Brytyjski pisarz, scenarzysta. Ukończył Wadham College w Oksfordzie.

Początkowo występował jako aktor specjalizujący się w monologach komediowych. W późniejszym czasie zainteresował się dramatopisarstwem. Jego pierwszą sztuką było "Dealer's Choice" (1995), wystawiane początkowo w Royal National Theatre, a następnie na West Endzie. Tekst ten doczekał się licznych adaptacji na całym świecie (m.in.w Nowym Jorku, Melbourne, Berlinie, Wiedniu i Zurychu).

Druga sztuka Marbera "Bliżej" ("Closer"),miała swoją premierę w Royal National Theatre w maju 1997 roku. Tekst ten stał się międzynarodowym "przebojem" i doczekał się adaptacji w ponad stu miejscach na całym świecie i w przeszło trzydziestu językach (w Polsce m.in. w reż. Marty Ogrodzińskiej na Scenie Margines Teatru im. Jaracza w Olsztynie, w reż. Karoliny Szymczyk w Teatrze Nowym w Łodzi, w reż. Norberta Rakowskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, czy też w reż. Kuby Kowalskiego, Teatr Nowy w Krakowie, a także w reż. Marcina Sosnowskiego w Teatrze Ateneum w Warszawie).Jego najnowsza sztuka "Howard Katz" miała swą premierę w Royal National Theatre w 2001.

Oprócz reżyserowania swoich własnych sztuk, Marber wyreżyserował także "1953" Craiga Raine'a, "Blue Remembered Hills" Dennisa Pottera, "The Old Neighbourhood" David Mameta czy "The Caretaker" Harolda Pintera. Dał się także poznać jako aktor w sztuce Davida Mameta "Speed-the-Plow" wyreżyserowanej przez Petera Gilla oraz rozlicznych produkcjach filmowych.

W 2004 r. Marber dokonał adaptacji swojej sztuki "Bliżej" na potrzeby kina. Film wyreżyserowany przez Mike'a Nicholsa z Natalie Portman, Julią Roberts, Judem Law oraz Clive'em Owen w rolach głównych okazał się sukcesem i został nominowany do wielu nagród. Obecnie w trakcie realizacji są kolejne dwa filmy, których scenariusze adaptował Marber na podstawie "Asylum" Patricka McGratha oraz "Notes on a Scandal" Zoe Heller.

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi