Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie oraz Studium Wokalnego w Poznaniu.
Ma w swoim dorobku liczne role dramatyczne i muzyczne w stołecznych teatrach: Dramatycznym (mulnik w Człowieku z La Manchy M. Leigha i D. Wassermana, Doktor Pepys w Szaleństwie Jerzego III A. Bennetta, Paul w Szóstym stopniu oddalenia J. Guare’a, Hortensyo w Poskromieniu złośnicy W. Szekspira, Ellen w Braciach i siostrach G. Stein, Śpiewak Femios w Powrocie odysa S. Wyspiańskiego, Jim w Operze żebraczej J. Guya i in.), Na Woli (w spektaklach Jerzego Satanowskiego Rodzina Dreptaków oraz Śpiewniczek uśpionych kantyczek), Prezentacje (Gra pozorów J.C. Carniera, Piosenki francuskie i Kabaret zaginionych facetów – obydwa w reżyserii R. Szejda) oraz Kwadrat (Detektyw w Pomyśle na morderstwo E. Taylora).
Aktor znakomicie czuje się w musicalu; zagrał w Chicago J. Kadera i F. Ebba (Mery Sunshine, Teatr Komedia w Warszawie), Jekyll & Hyde F. Wildhorna i L. Bricusse’a (tytułowa rola w inscenizacji Teatru Rozrywki), Shrek D. Lindsaya-Abaire i J. Tesori (tytułowa rola, Teatr Muzyczny im. D. Baduszkowej w Gdyni), w widowisku muzycznym Notre Dame l’histoire (Sala Kongresowa w Warszawie) oraz w Nie ma miłości bez Solidarności A. Ozgi i K. Dębskiego (Ksiądz, Teatr Palladium w Warszawie).
Paweł Tucholski jest współzałożycielem i aktorem, oraz współtwórcą pięciu kreacji zbiorowych w Teatrze im. Alberta Tisson: Lekcja dykcji, Pluskwa W. Majakowskiego, Guybal Wahazar Witkacego, Męczeństwo i śmierć Jeana Paula Marata wg Petera Wiessa oraz Idem per idem.
Ma w dorobku ponad dwadzieścia ról w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych, zagrał też w kilku spektaklach Teatru Telewizji.
Jest dwukrotnym laureatem wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej, głównej nagrody na Wojewódzkim Przeglądzie Teatralnym w Bydgoszczy (1987) za monodram Bal w operze J. Tuwima, oraz — również dwukrotnie — głównej nagrody na Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie (w 1993 r. za przedstawienie Nic nie jest takim jakim się wydaje, a rok później — za spektakl Niech się przędzie bajki nić).
Jego recital Trup i walc w reżyserii Ł. Kosa i opracowaniu muzycznym F. Włodarka, od roku 1999 jest w repertuarze stołecznego Teatru Dramatycznego
Paweł Tucholski zajmuje się również dubbingiem; stworzył m.in. kreacje wokalno-aktorskie dla tytułowych ról w kinowych wersjach filmów Walta Disneya Alladyn i Król Lew.


5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi