Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

biografia

Urodził się w Anglii, którą już jako uznany dramatopisarz porzucił dla Teneryfy. Przez długi czas był prezenterem programów dla dzieci w stacji BBC. Debiut dramatopisarski – to kobieca komedia pt. „Respecting Your Piers”, która z powodzeniem prezentowana była na tournée w całej Wielkiej Brytanii. Następnym przedsięwzięciem była muzyczna adaptacja noweli Oscara Wilde\'a pt. „Canterville Ghost”, grana w Manchester Opera House i Bath Theatre Royal z Ronem Moody w roli głównej.
Rok później Peter Quilter zadebiutował na West Endzie komedią muzyczną „Boyband”. Spektakl cieszył się ogromnym powodzeniem nie tylko w Gielgud Theatre, ale również podczas tournée w Republice Południowej Afryki, Danii i Holandii. 7 listopada 2008 r. w warszawskim Teatrze Komedia odbyła się polska prapremiera musicalu „Boyband” w reżyserii Tomasza Dutkiewicza.

W 2005 roku autor osiągnął niekwestionowany, międzynarodowy sukces, wystawiając w Sydney dramat muzyczny „Na końcu tęczy” („End of the Rainbow”). W australijskiej inscenizacji Judy Garland zagrała Caroline O\'Connor. Spektakl otrzymał nagrodę na Festiwalu w Edynburgu. Przez kolejne miesiące trwał triumfalny pochód sztuki przez teatry Holandii, Czech, Finlandii i Nowej Zelandii. Polska prapremiera miała miejsce w Krakowskim Teatrze Scena STU na początku bieżącego roku. Reżyserował Krzysztof Jasiński, a w powstać Judy Garland wcieliła się Beata Rybotycka.

Równocześnie z australijską premierą „Na końcu tęczy” Peter Quilter wystawił na West Endzie nową sztukę pt. „Boska!” (Glorious!”) i natychmiast podbił nią serca widzów i recenzentów. Spektakl (zagrany ponad 200 razy) otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Laurence\'a Oliviera w kategoria „najlepsza współczesna komedia”. „Boska!” została przetłumaczona na osiem języków i wystawiona m. in. w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech i Finlandii. Prześmieszną opowieść o Florence Foster Jenkins – bogatej ekscentryczce, która, nie mając ani słuchu, ani głosu występowała w najsłynniejszych salach koncertowych świata, wystawił po raz pierwszy w Polsce warszawski Teatr Polonia w kwietniu 2007 r. Sztukę wyreżyserował Andrzej Domalik, zaś rolę Florence gra Krystyna Janda.

Ostatnia sztuka teatralna Petera Quiltera to „Rodzinny Show” (The Coogan Act”). We wrześniu br. odbyła się jej polska premiera telewizyjna. Reżyser, Maciej Pieprzyca zaprosił do udziału w niej znakomitych aktorów: Danutę Stenkę, Krzysztofa Globisza, Macieja Zakościelnego, Cezarego Kosińskiego i Mateusza Kościukiewicza.

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić artystę? załóż konto

szukaj w artystach
partnerzy TerazTeatr



^
Twoje sugestie i uwagi