Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

opis

opis spektaklu

koprodukcja Teatru Rozrywki z Formacją Artystyczną KANDYD 2

Osiedle przyczep campingowych w Bakersfield, na północy Kalifornii. Ludzkie śmietnisko. Maud Gutman, starzejąca się eks-barmanka, zamawia ekspertyzę obrazu, który nabyła za trzy dolary w sklepie ze starociami. Miał być prezentem urodzinowym dla przyjaciółki, ta jednak, zdegustowana brzydotą malunku, nie przyjęła go. Do Bakersfield przylatuje z Nowego Yorku znawca dzieł sztuki i ekspert w tej dziedzinie, Lionel Percy. Ma ocenić, czy twórcą obrazu może być, jak sugeruje właścicielka, jeden z najsłynniejszych malarzy dwudziestego wieku, Jackson Pollock. Artysta, którego dzieła osiągają zawrotne ceny podawane w milionach dolarów. Następuje zderzenie dwóch odrębnych światów, ale także dwojga ciężko doświadczonych przez życie samotnych ludzi. Jesteśmy świadkami zaskakujących sytuacji, komicznych i tragicznych zarazem. Wcale niejednoznacznych.

Co wyniknie ze spotkania byłej barmanki z niegdysiejszym „Papieżem Sztuki z Piątej Alei”? Czy zdarzy się cud, który pozwoli Maud z pomocą tajemniczego obrazu zaznać lepszego życia? W „mgiełce” przesłaniającej wydarzenia w Bakersfield pada pytanie: CO JEST SZTUKĄ? Czy to, co tak zwani „znawcy”, za takową uważają? A może to, co nam się rzeczywiście podoba i czyni życie człowieka piękniejszym?

Ta znakomita komedia Stephena Sachsa, współczesnego amerykańskiego dramatopisarza, scenarzysty i reżysera, miała sceniczny debiut w 2011 roku w Chicago. Reżyserował sam autor. Została nagrodzona Elliot Norton Award dla najlepszej sztuki 2012 roku. Światową sławę przyniosła jej inscenizacja w Duchess Theatre na londyńskim West Endzie z udziałem wybitnej amerykańskiej aktorki filmowej Kathleen Turner; gdzie stworzyła niezapomnianą kreację. Zabawne i mądre, prawdziwy teatralny HIT! – pisali krytycy. Od tego czasu sztuka odbywa triumfalny pochód przez sceny Ameryki i Europy. Swoją realizacją pragniemy do niego dołączyć. Przedstawienie gwarantuje nie tylko kilkadziesiąt minut inteligentnej rozrywki, proponuje również szczyptę refleksji na temat samotności człowieka i znaczeniu SZTUKI w naszym życiu. Żywimy nadzieję, że spotka się z równie przychylnym przyjęciem Publiczności, jak pierwsza propozycja Formacji, Mąż mojej żony Miro Gavrana.

opis sztuki

Mieszkająca na północy Kalifornii Maude Gutman kupiła na wyprzedaży garażowej obraz, który być może jest dziełem Jacksona Pollocka. Zaprasza więc wybitnego znawcę i eksperta w dziedzinie sztuki – Lionela Percy’ego – by dokonał ekspertyzy i wydał opinię, czy naprawdę autorem obrazu jest amerykański artysta. Czy bezrobotna barmanka jest posiadaczką obrazu wartego miliony dolarów? Czy spotkał ją cud, który być może odmieni jej los? Spotkanie tej dwójki to zderzenie odległych światów. Różni ich wszystko – od statusu społecznego, przez wykształcenie, po stosunek do rzeczywistości. Jednak okazuje się, że spotkanie w sprawie obrazu, staje się przede wszystkim spotkaniem dwóch samotnych ludzi pokiereszowanych przez los. Oparta na prawdziwych wydarzeniach tragikomedia Stephena Sachsa to pełna zabawnych sytuacji oraz słownego humoru opowieść o tym, czym jest sztuka i o tym, jak trudno określić co jest dziś prawdą.

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić spektakl? załóż konto

szukaj w spektaklach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi