Facebook Tweeter Instagram YouTube

nasze patronaty | kontakt

opis

opis spektaklu

Zakochane ptaki, ożywające manekiny, erotyczne napięcia, podstępni subiekci i rodzinne opowieści. A wszystko to nagrane na starych taśmach magnetofonowych, które leżą na zakurzonych półkach, czekając na odsłuchanie. W pewnym zapomnianym sklepie urzędują trzy kobiety. To one – niczym antyczne parki czy szekspirowskie wiedźmy – stoją na straży ludzkich opowieści. To do nich przychodzisz, by sprzedać wspomnienia… Tak właśnie postanowił zrobić pewien zmęczony życiem mężczyzna, który za pomocą swojej historii podejmuje próbę mityzowania codzienności.

Oniryczną opowieść zawieszoną pomiędzy życiem i śmiercią, jeden z najważniejszych utworów Brunona Schulza, adaptuje i reżyseruje dla nas Ingmar Villqist.

opis sztuki

Zbiór opowiada dzieje rodziny kupieckiej z małego galicyjskiego miasteczka, w którym bez trudu dostrzec można podobieństwo do Drohobycza, rodzinnego miasta pisarza. Dziejom tym autor nadał walory mityczne, czemu sprzyja Schulzowski sposób obrazowania − nierzadko wizyjny, oniryczny (np. częsty motyw labiryntu). Jest to więc "rzeczywistość zmitologizowana, przetworzona przez wyobraźnię, artystycznie zdeformowana i wzbogacona wszystkimi możliwymi odniesieniami czy aluzjami do innych dzieł literackich, do wielkich mitów, do innych, bardziej egzotycznych dziedzin rzeczywistości". Jedną z najważniejszych postaci w utworze jest Ojciec, będący nie tylko głową rodu, kupcem prowadzącym sklep z tekstyliami w rynku, ale też szalonym eksperymentatorem, obdarzonym nadludzkimi możliwościami Demiurgiem, żyjącym na pograniczu życia i śmierci, świata realnego i nierzeczywistego. Niezależnie od literackiej fascynacji postacią ojca, bohaterem opowiadań, a zarazem narratorem, jest Józef. W postaci tego młodego chłopca, z dziecięcą fascynacją odkrywającego otaczający świat, odbijają się wyraźnie cechy samego Schulza.

5.0 / 10

średnia ocena użytkowników

... / 10

Chcesz ocenić spektakl? załóż konto

najnowsze zdjęcie

więcej

szukaj w spektaklach
partnerzy TerazTeatr^
Twoje sugestie i uwagi