opis spektaklu
„Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - 15 lat później”
Trójkę dobrych przyjaciół, średnio sytuowanych przedstawicieli klasy średniej w średnim wieku, atakuje wirus... drugiej młodości w ekscentrycznej i nietypowej postaci. Imię choroby: „sztuka, awangardowa”. Postać wirusa: „obraz przedstawiający białe paski na białym tle”. Zakup kosztującego bajońskie sumy produktu estetycznego eksperymentu, zuchwały gest jednego z trójki przyjaciół, staje się katalizatorom gwałtownego fermentu, który ujawnia ukryte dotąd różnice i pretensje, podważa pozory jedności i stawia pod znakiem zapytania istotę ich kilkunastoletniej znajomości. Namiętne spory o sens bieli na białym tle wysadzają w powietrze rutynę kumpelskich rytuałów, detonując szereg przezabawnych i zwariowanych sytuacji. Tłem awantury jest bardzo wnikliwa obserwacja psychologiczna kryzysu przyjaźni, wpisanego w „kryzys wieku średniego” i wyzwalanej przez niego potrzeby oderwania się od pachnącej rezygnacją poczciwej, mieszczańskiej stabilizacji.
Komedia Yasminy Rezy, światowy przebój dramaturgiczny ostatnich lat, łączy żywiołową siłę komiczną z niezwykle prawdziwym i wnikliwym portretem pokolenia, którego czas dojrzewania przypadł na ostatnie lata obowiązywania hasła „żyj szybko, kochaj mocno, umrzyj młodo”.
opis sztuki
Jedna z najmocniejszych komedii Yasminy Rezy. Spotkanie trojga przyjaciół zamienia się w walkę na śmierć i życie. Wszystko przez dzieło sztuki, zakupione przez Serge’a – biały obraz w białe paski, obraz, którego wartości nie potrafią docenić pozostali. Zwłaszcza, gdy już poznali jego cenę. Ale o sztuce współczesnej i sztuce prowadzenia sporu dyskutować musimy. Napisana jako połączenie traktatu filozoficznego i farsy, „Sztuka” bawi i zadaje pytania od prawie dwóch dekad, nie tracąc na aktualności. Lustro podstawione niższej klasie średniej Paryża, Londynu albo Wałbrzycha. Błyskotliwe, wnikliwe i autentycznie śmieszne studium kondycji przedstawicieli nowoczesnego społeczeństwa miejskiego.
5.0 / 10
średnia ocena użytkowników